Marka rehni sözleşmesi ve uygulanacak hukuk
Le contrat de gage et le droit applicable
- Tez No: 217771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Marka hakkı, mal ve hizmet piyasasındaki hayatî fonksiyonları icabı degerli bir aktiftir. Bu nedenle, her devredilebilen ve iktisadî degeri olan hak gibi marka hakkının da rehinle kayıtlanması mümkündür. Ne var ki, bir hak rehni türü olan marka rehni, Hukuk mevzuatımızda ayrıntılı düzenlenmis degildir. Diger taraftan, gerek marka hakkının hukukî niteligi, gerek hak üzerindeki rehin hakkının hukukî niteligi doktrinde tartısmalıdır. ste bu nedenlerle, marka rehni ?karanlık bir kuyu?ya benzemektedir. Bunlara ek olarak, milletlerarası ticaretin gelismesi, yabancılık unsuru tasıyan marka rehni sözlesmesine uygulanacak hukuk üzerinde çalısmayı zorunlu kılmaktadır. Ne var ki, fikrî haklara uygulanacak hukuk, Hukuk mevzuatımızda henüz düzenlenmis degildir. Çalısmamız, marka rehni kuyusuna inmeyi ve marka rehni sözlesmesinden dogan kanunlar ihtilâfını incelemeyi amaçlamaktadır. Anahtar kelimeler : Marka rehni, Marka Rehni Sözlesmesi, Yabancılık Unsuru, Kanunlar ihtilâfı, Uygulanacak Hukuk.
Özet (Çeviri)
Trademark right, whose funtions on the goods and services market said to be vital, is a precious asset. That?s why, such as all transferrable rights, it can be left for pledge. However, trade mark pledge, which is a kind of right pledge, is not put in order enough in Turkish legislation. On the other hand, both juridical qualification of trade mark and right pledge are polemical on the jurisprudence. On these grounds, trademark pledge resembles to ?dark and deep hole?. Although, cause the international traffic develops, it is to be imminent to study on the pignorative contract of trademark that contains foreign elements. However, applicable law to intellectuel property has not put in order in Turkish legislation. In this work, we aim at going down the trademark hole and analyzing the conflict of laws which arises from trademark pledge. Keywords : Trademark Pledge, Pignorative Contract of Trademark, Conflict of Laws, Applicable law, Choise of law