The transformation of health policies in Turkey as part of the european integration: The case of cause of death statistics
Avrupa entegrasyonu sürecinde Türkiye'de sağlık politikalarının dönüşümü: Ölüm nedeni istatistikleri örneği
- Tez No: 217804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, istatistiğe ilişkin Avrupa Birliği'nin (AB) standartlarına doğrudan gönderme yaparak istatistiğin sosyal boyutunun öneminden hareket etmektedir. Çalışma, Türk İstatistik Sisteminin AB ve uluslararası sistemle bütünleşmesine yönelik sürdürülen ve AB müktesebat uyumu sürecinde AB fonlarından yararlanılarak oluşturulmuş ?Türk İstatistik Sisteminin Geliştirilmesi Programı? ve bu kapsamda yürürlüğe koyulmuş 5429 Sayılı Türk İstatistik Kanunu çerçevesinde özellikle sağlık istatistikleri alanında yaşanan modernizasyon, reformasyon ve dönüşüm sürecine odaklanmaktadır. Tezde, istatistik kavramının bir boyutu olan ölüm nedeni istatistiklerinin en kapsamlı ve en eski halk sağlığı sürveyans sistemi olması nedeniyle, bu istatistiklerin belgelendirilmesi, sınıflandırılması ve analizine ilişkin reform çalışmalarına yönelik bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmaktadır. AB gereklilikleri temelinde ölüm nedenlerine ilişkin kapsamın iyileştirilmesi, Uluslararası Hastalık Sınıflaması Onuncu Versiyonunun (ICD-10) kullanılması ve ölüm nedeni istatistiklerine ilişkin yeni bir formun oluşturulması ile kurumsal koordinasyonun geliştirilmesi kapsamlı bir şekilde analiz edilmektedir.Bu çalışma neticesinde, Türkiye'deki ?ölüm formu? ve ?ölü gömme izin kağıdı? belgelerinden oluşan ölü defin belgesi düzenlenmesi üzerine kurulu mevcut sistemin sorunlarını çözme noktasında, ölüm nedeni istatistiklerinin kapsamının iyileştirilmesinin ve ICD-10'un kullanılmasının yeterli olmayacağı savunulmaktadır. Ayrıca, bu tez, ölüm belgeleme sisteminin köklü sorunlarının ancak radikal ve etkili reformlar aracılığı ile çözülebileceği savının altını çizmektedir. Bu bağlamda, tezde bürokratik işlemler zincirinin kırılması ereğine yönelik olarak, ölüm nedeni formlarına dair eğitimlerin ve fiziksel otopsi kapsamının artırılmasının yanı sıra ölüm belgeleme sistemine ilişkin kavrayıcı ve yeni bir bakış açısını ortaya koyan yasal dayanağın oluşturulmasının zorunlu olduğunu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis builds up on the significance of the social aspect of the statistics giving direct reference to the standards of the European Union (EU) on statistics. The study concentrates on the modernization, reformation and transformation process of the Turkish Statistical System, particularly the health statistics on the basis of a specific Programme called ?Upgrading the Statistical System of Turkey? funded by the EU and the Law on Turkish Statistics (No: 5429) within the process of the harmonization of the Turkish Statistical System, which aims the integration of the current system to the international one via the EU acquis communautaire. This thesis presents the causes of the death statistics as one of the most significant dimensions of statistics since it is the most extensive and the oldest public health surveillance system in the world. The reformation in the certification process, the classification stage and the analysis of the cause of the death statistics (COD) are examined in detail hereby. Improvement of the coverage, introduction of the International Classification of Diseases-10th Revision (ICD-10), development of institutional coordination and a new formation of the causes of death statistics in line with the EU requirements are analyzed in depth.Based on the findings of this study, it is proposed that the introduction of ICD-10 and improvement of the coverage of the COD statistics are not sufficient to ameliorate the shortcomings of the current death certificate system rested upon on the two documents including the ?COD forms? and the ?burial licence? in Turkey. The study also suggests that solutions to be proposed should be radical and effective since the problems encountered in the death certificate system are deep-rooted. Consequently, with regard to the issues of increasing the coverage of physical autopsy and providing training for the COD forms and with the aim of reducing diversified and complex chain of bureaucratic transactions, it is essential to bring an encompassing new legal base for the current death certificate system.