Export dynamics, size and productivity of firms
İhracat dinamikleri, firma büyüklüğü ve üretkenlik
  1. Tez No: 217808
  2. Yazar: ANDAÇ TÖRE ŞAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, ihracat dinamikleri firma düzeyinde incelenmiştir. Firmaların ömürleri için iki dönemlik bir model sunulmuştur. Firmalar üç farklı davranış sergileyebilirler (i) herhangi bir piyasaya girmemek, (ii) sadece iç piyasada üretim yapmak (iii) hem iç piyasaya üretim yapmak hem de ihracat yapmak. Firmalar iki dönemlik süreç boyunca kararlarını sadece kârlarını maksimize eden duruma göre vereceklerdir. Modeldeki firmaların farklı üretkenlik seviyelerinde oldukları varsayılmış ve buna göre bazı karşılaştırmalar yapılmıştır. Firmaların yatırım seviyelerinde, üretimdeki ihracat paylarında ve kâr düzeylerinde, firma ve piyasa parametrelerine göre nasıl değişiklikler olduğu incelenmiştir. İhracatçı olan ve olmayan firmaların kâr ve yatırım düzeylerinin kıyaslaması analitik ve sayısal olarak yapılmıştır. Son olarak değişik üretkenlikteki firmaların iki dönemde ortaya koydukları davranışlar bulunmuş ve bu davranışlar üzerine literatürdeki ampirik sonuçları destekleyen yönde bazı çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this thesis we examined the export dynamics at the firm level. A two pe-riod model is proposed for the life of firms. The firms may have three different behaviors: staying out of markets, producing for the domestic market, and pro-ducing for both the domestic and the export markets. During two periods, firms may enter or exit the markets according to their (expected) profits. Ali firms are profit maximizing such that they compare the maximum (expected) profits in the domestic and export markets. Firms are also heterogenous so that they have different levels of productivity. We examined changes in investment, market share and profits with respect to changes in the market and firm param-eters. The profits and investments of the exporting and non-exporting firms are compared by both analytical and numerical methods.