Essays on firm-level default probabilities: Evidence from the COVID-19 shock
Firma düzeyinde temerrüt olasılığına ilişkin makaleler: COVID-19 şokundan bulgular
- Tez No: 992785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Ekonometri, Economics, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi çalışması, Türkiye'deki imalat sanayi firmaları için temerrüt olasılığını (PD) ölçmeye yönelik bir endeks türetmekte ve COVID-19 döneminde firma düzeyinde temerrüt riskindeki heterojenlikleri incelemektedir. İlk makalede, firma bilanço verilerinden türetilen temel finansal göstergelere—firma büyüklüğü, likidite, kârlılık, finansman giderleri, kaldıraç ve ciro—dayalı bir PD endeksi oluşturulmuştur. İlgili değişkenler tek değişkenli logit regresyonlarıyla seçilmiş; PD değerleri ise çok değişkenli logit modeliyle hesaplanmıştır. Analiz, Türkiye'de faaliyet gösteren imalat sanayi firmalarına ait ayrıntılı bilanço ve kredi kayıt verilerini kullanmaktadır. Elde edilen PD göstergesi, takipteki kredi (TGA) oranlarıyla güçlü bir ilişki göstermekte ve hem örneklem içi hem de örneklem dışı tahminlerde yüksek doğruluk sergilemektedir. İkinci makale, COVID-19 şoku sonrasında firma PD'lerinin nasıl farklılaştığını ve firmaların heterojen tepkilerini belirleyen özelliklerini incelemektedir. Bu makale pandemi dönemini doğal bir deney olarak kullanarak, pandemi gibi belirsizliğin arttığı dönemlerde temerrüt riskini azaltan firma özellikleri analiz edilmektedir. Bulgular, büyük firmaların pandemi sonrası dönemde ortalama olarak KOBİ'lere kıyasla daha iyi performans göstermesine rağmen, sonuçlardaki heterojenliğin küçük firmalarda daha belirgin olduğunu göstermektedir. NACE-2 sektör farklılıkları ve firma özellikleri kontrol edildiğinde, ihracat yapan firmaların ve pandemi öncesi dönemde çalışan başına daha yüksek kâr elde eden firmaların temerrüde düşme olasılığının anlamlı ölçüde daha düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sektörlerine kıyasla daha yüksek nitelikli işgücü payına sahip firmalar şoka karşı daha dirençli davranmıştır. Genel olarak tez çalışması, firma verimliliği, ihracat durumu ve işgücü kompozisyonunun küresel şoklara karşı dayanıklılığın ve temerrüt riskinin temel belirleyicileri arasında yer aldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a composite index to measure the probability of default (PD) for manufacturing firms in Türkiye and examines firm-level heterogeneities in default risk during the COVID-19 pandemic. The first essay constructs a PD index based on key financial indicators—firm size, liquidity, profitability, financial expenses, leverage, and turnover—derived from firm-level balance sheets. Relevant variables are selected using univariate logit regressions, and PD values are estimated through a multivariate logit model. The analysis employs granular balance sheet and credit registry data for manufacturing firms operating in Türkiye. The resulting PD measure is strongly correlated with non-performing loan (NPL) ratios and exhibits high predictive accuracy for both in-sample and out-of-sample forecasts. The second essay investigates how the COVID-19 shock affected firms differently and identifies the characteristics that drive heterogeneous responses. Using the pandemic as a natural experiment, the essay analyzes which firm-level factors reduced default risk during periods of heightened uncertainty. The results show that although large firms performed better than SMEs on average in the post-pandemic period, heterogeneity in outcomes is more pronounced among smaller firms. After controlling for NACE-2 sectoral differences and firm characteristics, exporters and firms with higher pre-pandemic profits per employee were significantly less likely to fall into default. Moreover, firms employing a higher share of skilled labor relative to their sectoral peers exhibited stronger resilience to the shock. Overall, the thesis highlights that firm productivity, export status and labor composition play a central role in shaping resilience to global shocks and are key determinants of default risk dynamics.