Restructuring policies of the Korean financial sector after the financial crisis of 1997
1997 krizi sonrası Kore?de finansal sektör yapılandırma çalışmaları
  1. Tez No: 217834
  2. Yazar: ŞULE PİYADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kore ekonomisinin 1960-1990 yılları arasındaki büyüme performansı pek çokekonomist tarafından bir ?mucize? olarak adlandırılmıştır. Kore ekonomisininyüksek büyüme oranları gösterdiği 30 yıllık süreçte, Kore'yi az gelişmiş tarımülkeleri arasından çıkarıp gelişmiş dünya ülkeleri arasına sokan bu mucizevibüyümenin nedenleri hakkında pek çok çalışma yapılmıştır. Bununla beraber, Koreekonomisinin gösterdiği yüksek büyüme oranları onu 1997 finansal krizindenkoruyamamıştır. Krizin sebepleri hakkındaki çeşitli yorumların çoğunluğu, krizinsebebi olarak Kore'nin finansal sektöründeki aksaklıkları göstermektedir. Buçalışmada, finansal krizin Kore finansal sektörü üzerindeki etkileri ve kriz sonrasıyapılandırma çalışmaları incelenmekte; kriz öncesi ve sonrası dönem verilerikarşılaştırılmaktadır. IMF'nin yapılandırma sürecindeki rolü ve Kore hükümetiningerçekleştirdiği çalışmaların ne kadar etkili olduğu tartışılmaktadır. Ayrıca, budeğişikliklerin sürdürülebilirliği de Kore ekonomisinin güncel sorunlarıyla birlikteirdelenmektedir. Kore'nin finansal sektör yapılandırma çalışmaları, hedeflediğinoktaya ulaşmış görünmekle beraber, bu iyileşmenin sürdürülebilmesi için hala Korehükümetine ve finansal otoritelerine düşen görevler vardır
Özet (Çeviri)
The growth performance of the Korean economy, between 1960-1990 was called as a?miracle? by most of the economists. For three decades during which the Koreaneconomy performed high growth rates, there have been lots of studies about thismiracle growth of Korea, from a less developed, agrarian country to one of theworld?s most developed nations. However, the high growth rates could not helpKorea to suffer hardly by the financial crisis of 1997. Among various commentsabout the reasons of this crisis, most of them agrees on the deteriorating conditions ofthe financial sector of Korea as being the main factor of the crisis. In this study, theeffects of the financial crisis and the policies of the Korean government to restruct itsfinancial sector are evaluated by a comparative method between pre-crisis and postcrisisKorean financial sector data. The role of the IMF in restructuring period andthe effectiveness of the policies implemented by the Korean government areevaluated. The sustainability of the changes in the financial sector is also discussedby clarification of current problems the Korean financial sector suffers.Therestructuring policies seems to achieve the goals, however there are still many tasksfor the Korean government to achieve a sound financial sector.