Elektronik ticaret ve vergilendirilmesi
Electronic commerce and taxation
  1. Tez No: 217835
  2. Yazar: SELAMİ ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Teknolojik gelismelerle birlikte ortaya çıkan elektronik ticaret ülkeler arasındaki sınırları ortadan kaldıran yapısı ile alısılmısın dısında bir ticaret anlayısı olarak göze çarpmaktadır. Elektronik ticaret ile birlikte hayata geçen yeni ticaret biçimleri sagladıgı pek çok kolaylık ve faydalara karsın çesitli belirsizlik ve sorunları da beraberinde getirmistir. Bu belirsizlik ve sorunlar kendini en çok teknik altyapı, hukuk ve en önemlisi elektronik ticaret islemlerinin vergilendirilmesi alanlarında göstermektedir. Elektronik ticaretin yapısı ve isleyisi geleneksel ticarete göre son derece farklıdır. Bundan dolayı, geleneksel ticaret esas alınarak olusturulan mevcut vergi sistemleri, elektronik ticaret ile birlikte hayata geçen ticaret biçimlerini kavrayamamakta ve dolayısıyla elektronik ticaret islemlerine cevap verememektedir. Çalısmanın amacı, elektronik ticaret kavramının ve bu kavramın vergilendirme alanındaki etkilerinin incelenerek ortaya çıkardıgı sorunların saptanması ve bu sorunlar karsısında uygulanabilecek çözüm yollarının bulunabilmesine ısık tutmaktır. Çalısma, elektronik ticaret kavramı ve uygulamaları; elektronik ticaret uygulamalarının hayata geçirilmesi ve yarattıgı sorunların çözümlenebilmesi için uluslararası ve ulusal çerçevede yürütülen çalısmalar; dünyada ve Türkiye'de bu çalısmaları yürüten kuruluslar; Türkiye'de elektronik ticaretin hukuk altyapısı hakkında detaylı bilgi ve degerlendirmeleri kapsamaktadır. Sunulan bu detaylı bilgilerin ardından Türkiye'de elektronik ticaretin vergilendirilmesi mevcut mevzuatlar çerçevesinde çesitli vergiler bakımından degerlendirilmektedir. Bu degerlendirmeler sonucunda elektronik ticaretin çesitli vergiler açısından mevcut mevzuatlarda yarattıgı sorunlar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce, comes into existence together with technological developments, stands out with its structure that removes the borders between the countries and with unusual trade conception. New trade ways of electronic commerce have also brought in various ambiguities and problems, although it has been providing so many conveniences and advantages. Such ambiguities and problems mostly show themselves on technical infrastructure, law and primarily on the taxation of electronic commerce transactions. The structure and operational process of electronic commerce are quite different when compared with those of conventional trading. Therefore, current tax systems which are constituted by taking the principles of conventional trading system as a basis can not meet the requirements of electronic commerce transactions. The aim of the study is to determine the problems caused by the electronic commerce concept by analyzing the concept and effects of the concept on taxation and to lead the way for finding solutions which can be used against these problems. The study contains detailed information and estimations about electronic commerce concept and its applications; the national and international studies made to realise the electronic commerce applications and to solve the problems caused by electronic commerce; the organisations which perfom these studies around the world and in Turkey; the legal aspects of electronic commerce in Turkey. After all these information, the taxation of electronic commerce in Turkey is evaluated around the frame of the recent tax laws. As a result, the problems in the current tax laws caused by electronic commerce are disclosed