Kurumsal performans analizi ve bir uygulama
The instituonal performance analysis and an application
- Tez No: 217837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ULUTÜRK AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Günümüz rekabet koşullarında avantaj sağlayabilmek için kurumlar,performans analizleri yapmaktadırlar. Bu amaçla uygulanan sistemlerin enönemlilerinden biri, dört boyutlu yapısı ile maddi olan varlıkların yanısıra maddiolmayan varlıkların performanslarını da sayısallaştırarak ölçebilen kurumsalperformans karnesidir. Performans ölçüm sistemi olarak ortaya çıkan ve zamaniçerisinde stratejik performans yönetim sistemine dönüşen kurumsal performanskarnesi, çok kısa zaman içerisinde yaygın kullanım alanı bulmuştur.Bu çalışmada performans ölçüm ve yönetim sistemlerinin kurumlar açısındanönemi, kavramsal çerçeve içerisinde anlatılmış ve stratejik yönetim sistemi olarakkurumsal performans karnesinin, kurum performansında yarattığı olumlugelişmelerin, bir şirket uygulaması ile ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçlayapılan anket çalışması ile bu etkiler ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The corporations make performance analysis in order to get advantage insuch competition conditions of today. One of the most significant systems applied forthat purpose is the balanced performance scorecard that can measure theperformances of both tangible and intangible assets by digitizing them with its fourdimensionalstructure. The balanced scorecard that firstly appeared as a performancemeasuring system and then in time was converted to strategic performancemanagement system has began to be used widely within a very short time.In that study, the significance of performance measuring and managementsystems in respect to institutions is explained within a conceptual framework and thepositive developments created by the institutional performance scorecard onperformance of institutions is tried to be introduced through application of it by acompany. With a questionnaire study carried out for that purpose, such impacts aretried to be proven.