Kasım 2000 ve şubat 2001 krizleri sonrasında Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması
The restructuring of the Turkish banking sector after the crises of november 2000 and february 2001
  1. Tez No: 217836
  2. Yazar: HALİL TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
1980'li yıllardan günümüze tüm dünyada bankacılık krizlerindebüyük artışlar görülmektedir. Bu krizlerin ekonomiye maliyeti oldukçayüksek olmakta, kimi zaman GSYİH'nın yüzde 60'larına kadar çıkmaktadır.Türkiye'de de Kasım 2000'de önce bankacılık sektöründe başlayan likiditekrizi hemen ardından Şubat 2001'de döviz krizine dönüşerek ekonomiyeçok büyük maliyet yüklemiştir. Krizin ardından Bankacılık SektörünüYeniden Yapılandırma Programı uygulamaya konmuştur. Bu programlabankacılık sektöründeki problemlerin ortadan kaldırılması ve sektöreetkinlik ve rekabet gücü kazandırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmadabankacılık krizlerinin nedenleri, dünyadaki yeniden yapılandırmauygulamaları incelenmiş ve kriz oluşmadan önüne geçilmesi ve maliyetlerinböylece en aza indirilebilmesi amacıyla Türkiye için bir erken uyarı sistemigeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since 1980s banking crises have increased all over the world. Thecosts of these crises to the economies are very high, and sometimes reache60 percent of GDP. In Turkey, liquidity crisis which begun in bankingsector in November 2000 turned to be a currency crisis in February 2001and was very costly to the Turkish economy. After these crises BankingSector Restructuring Program was applied. This program aimed at solvingbanking sector problems and making the sector more efficient andcompetitive. This work studies the causes of banking crises and bankingsector restructuring programs, and offers an early warning system forTurkey to prevent a banking crisis.