Muhatabın keşideciye karşı sahte veya tahrif edilmiş çekten doğan sorumluluğu
The responsibility of bank to the drawer, because of forget or falsified cheque
- Tez No: 217844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN NOMER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalısmanın amacı, sahte veya tahrif edilmis bir çeki ödeyen bankanın,kesideci karsısındaki sorumluluk esasının belirlenmesidir. Muhatabın bu bağlamdakisorumluluğu, Türk Hukukunda genel olarak TK m. 724 hükmü ile düzenlenmistir.Söz konusu hükmün muhatap açısından getirmis olduğu ?kusuruz sorumluluk? esası,muhatabın kesideciye karsı sorumluluğunun belirlenmesinde önem tasımaktadır.Bunun dısında kusurun önemli olduğu hallerde ise, çek anlasmasının taraflarayüklemis olduğu özen gösterme borcu ve kapsamı önem kazanmaktadır.Bankaların, sahte veya tahrif edilmis çeklerden kaynaklanan sorumluluklarınısınırlayan veya ortadan kaldıran sözlesme kosullarının geçerliliği de ayrıca önemtasımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the responsibility princible of the bank, whopaid a forged or falsified cheque, against the drawer. This responsibility of bank isdrawen up in the article 724 of Turkish Commercial Code. The ?objective/absoluteresponsibility? of banks, which is determined in this article is very important, in thearea of the responsibility of bank to the drawer. Besides, when the culpability ofbank become important, the care duty of drawer and bank become important too.The validity of the clauses of cheque contrat which limited the responsibilitiyof bank is separately important.