Sahte ve tahrif edilmiş çek
Fake and distort cheque
- Tez No: 227104
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çek ve benzeri ilişkilerin ilk çağda M.Ö 2000 yıllarında ortaya çıktığı ileri sürülmüştür.İlk olarak eski Roma ` da Çiçero ` nun mektubunda havale benzeri talimatların görüldüğü iddia edilmiştir.Bununla birlikte terimin kaynağını İngiliz hükümdarların borçlarını ödemek üzere keşide ettikleri senetlerin muhatabı olan hazineye verilen ?exchequer? isminin oluşturduğu doktrinde kabul edilmektedir.İngiltere' den sonra Fransa, Almanya ve İsviçre' de kullanılmaya başlanmıştır.Çeke ilişkin ilk düzenleme ise Fransa' da ve onu takiben İsviçre' de yapılmıştır.Günümüzde çek hukukuna ilişkin 2 sistem, Kıta Avrupası ile Anglo-Sakson sistemleri vardır.Kıta Avrupası sistemi çeki, yazılı bir banka havalesi olarak düzenlemiştir ve süresinde ibraz edilmeyen çekte keşideci dahil tüm çek borçlularına karşı müracaat hakkını ortadan kaldırır.Anglo-sakson sisteminde çekte, kabul müessesesine izin verilmiş ve muhatabın kabulü geçerli sayılmıştır.Çek bir kıymetli evrak türü olan kambiyo senedidir.Hukuki mahiyeti itibariyle havaledir.Yasada belirtilmiş bulunan zorunlu biçimsel koşullara bağlı olarak düzenlenmiş ve para ödeme amacına özgülenmiş yazılı ve soyut bir havaledir.Ticari hayatın çabukluğu ve güvenliğini sağlamada büyük bir önemi olan kıymetli evrak çeşitlerinden çekte sahtecilik ve tahrif edilme kavramlarını ve sonuçlarını inceleyeceğiz
Özet (Çeviri)
A cheque (or check - USA) is a negotiable instrument instructing a financial institution to pay a specific amount of a specific currency from a specific demand account held in the maker/depositor's name with that institution. Both the maker and payee may be natural persons or legal entities.A cheque is defined as Bill of Exchange drawn on a specified banker and not expressed to be payable otherwise than on demand. In other words, it is a Bill of Exchange drawn on a banker which is payable on demand.Cheques are of various types that are as follws they are:1 bearer cheque: it is a cheque which is either expressed to be so payable or on which the last or only endorsement is an endorsement in blank.The cheque is a relatively unused tool in international commercial transactions. In fact, despite its ease of use, the cheque is characterised by numerous drawbacks :Issuing the cheque is left to the purchaser's initiative ;the cashing time is more or less long. Once issued, the cheque is addressed to the exporter, who hands it over to his bank who can then present to the importer's bank for payment ;If the cheque is drawn up in foreign currency, the exporter is exposed to theRisk Of Exchange ;The legal status of the cheque and the ability to stop it varies greatly from one country to another. Therefore, an importer can stop a cheque which he has previously issued ;The cheque can be stolen, lost, or even falsified ;Exchange regulations can limit the use of cheques in international business;the company cheque does not protect the exporter from the risk of non-payment.However, the cheque has the following advantages :It is very common and inexpensive ; the exporter can avoid the risk of non-payment by requesting a banker's draft of a certified chequeby the mechanism,“subject to collection”the cheque can constitute a means of financing. The exporter will be credited of his debt, from the receipt of the cheque without waiting for his bank to be really paid by the importer's bank.As we explained above; cheqeu has an import meaning in trade life.Here we tried to explain the two problem of cheque; fake cheque and the distort cheque.