Romantizm ışığında Schumann'ın piyanolu ikili ve üçlü eserlerinin incelenmesi
The study of piano duo and trio works of Schumann in the light of romanticism
- Tez No: 217846
- Danışmanlar: PROF. MERAL YAPALI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada incelediğim, Robert Schumann'ın piyano ve diğer enstrümanlar içinpiyanolu ikili ve üçlü eserleri, Romantik Dönem'in karakteristik özelliklerini en iyi şekildeyansıtmaları, hem içerik hem de bileşim olarak farklı nitelikler göstermeleri açısındanönemlidir. Bu eserlerin en dikkat çeken özellikleri, yazıldıkları dönemin genel değerlerinitaşımalarının yanı sıra Schumann'ın piyano ile birlikte değişik enstrüman bileşimlerinikullanarak bu alanda getirdiği yeniliktir.Schumann'ın piyanolu ikili ve üçlü eserleri, bestecinin yaşamış olduğu veetkilendiği Romantik Dönem'e hakim olan Romantizm'in ışığında incelenmiştir.Dolayısıyla bu çalışmada öncelikle ?Romantik? kavramı ele alınmış, Romantik Dönem'ingenel özellikleri ve özellikle müzikte Romantizm etkileri üzerinde durulmuştur. Sonrabestecinin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, Romantik Dönem'in özelliklerini eniyi yansıtan bestecilerden biri olan Schumann'ın Romantik kişiliği ele alınmıştır. Esasinceleme ve araştırma bölümünde ise Schumann'ın piyanolu ikili ve üçlü eserleri,içerdikleri Romantik ve yapısal özellikler açısından ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the piano duo and trio works of Robert Schumann for piano and otherinstruments are important for reflecting the characteristics of the Romantic Period in thebest way and for showing different qualities in the point of view of their content andcomposition. The properties that attract most attention of these works are, besides thegeneral values they carry of the period in which they were written, the innovation thatSchumann had brought to this field by using different instrumental compositions withpiano.The works of Schumann for piano duo and trio are researched in the light ofRomanticism that dominated the Romantic Period in which the composer had lived andbeen effected. Consequently, in this study, before all else the term ?Romantic? isconsidered, the general properties of the Romantic Period and especially the Romanticismin music are focused on. Then the information about the composer and his works is given,the ?Romantic? personality of Schumann who is one of the composers that best reflect theproperties of the Romantic Period is considered. As for in the actual analysis and researchpart of the study, the piano duo and trio works of Schumann are examined in the point ofview of the Romantic and structural properties they include in a detailed way.