Müziğin bir pazarlama elementi olarak tüketici üzerinde duygusal, algısal ve davranışsal etkileri
The affective, cognitive and behavioral effects of use of music as a marketing element
  1. Tez No: 217847
  2. Yazar: EVREN BİLGE KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, müziğin tüm pazarlama kavramlarında (reklam, perakendecilik, servisortamı, vs.) kullanımının tüketici davranışını (tercih oluşması, tüketim kararı vemiktarı) nasıl etkilediğini müzik psikolojisinin de teori ve deneylerinin yardımıylaaraştırılmasını içerir. Kısaca, araştırmam, müziğin perakende ortamı vereklamlarda kullanımının tüketici üzerinde duygusal, algısal (bilişsel) vedavranışsal etkileriyle ilgilidir.Tezimi yazarken yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan kitap, makale, ve İnternetaraştırması yaptım, Amerika'daki iletişimde bulunduğum bazı üniversiteprofesörlerinden kaynak tavsiyeleri aldım, Ekim 2005'deki Amerika ziyaretimsırasında çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleriyle fikir alışverişinde bulunmaolanağını elde ettim. Tüketici davranışı, müzik psikolojisi, pazarlama teknikleriana başlıklarına yoğunlaştım. Müzik psikolojisinin deneylerinden faydalandım,çeşitli örnekleri tezimin içeriğine ekledim.Araştırmamla, müziğin bir pazarlama elementi olarak kullanımının, tüketicininsatışa sunulan ürünle ilgili duygusal, algısal ve davranışsal tepkilerine nasıl yönverdiğini ve bu konunun profesyonel olarak ele alındığında pazarlanan ürünün yada hizmetin marka imajını ve satış rakamlarını nasıl olumlu etkileyebileceğinibilimsel veriler ışığında ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
This dissertation covers a research on how the use of music, as a marketingelement, affects the consumer behavior (in terms of setting preference,consumption decision and consumption amount, etc) at each component part ofmarketing (advertisement, retail, service, etc.), supported with the theories andexperiments of psychology of music. Shortly, my research concerns the affective,cognitive, and behavioral influences of music on consumers, including effects ofmusic in advertisements and retail environments.In doing my research, I used both national and international resources, includingbooks, articles, and the Internet as well as the resources that I was recommendedby some of the Professors working at the Universities in US. During my visit toUS in October 2005, I had the opportunity to exchange ideas with some professorsof several Universities there. I focused on the main areas such as consumerbehavior, music psychology, and marketing technics. I added some of theexperiments done by the music psychologists into my thesis body.In Conclusion, with my research, through scientific data, I tried to put forwardhow effectively music can be used in marketing, how the use of music as amarketing element can have affective, cognitive and behavioral effects onconsumers, and with the right usage, how it can affect the sales numbers and thebrand image of the product or service being sold positively and vice versa, if it ishandled professionally.