Kişilik haklarının doğum öncesinde korunması
Protection of personality rights before the birth
  1. Tez No: 217852
  2. Yazar: TÜLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RONA SEROZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hukukumuzda ceninin kisiliginin korunması için birtakım yasal düzenlemeler getirilmistir. Ancak ceninin kisiliginin nasıl korunacagını belirlemek için öncelikle ceninin ne zaman kisilik kazanılmıs sayılacagını tespit etmek gereklidir. Medeni Kanunumuzun 28. maddesine göre çocugun sag olarak tamamıyla dogdugu anda kisilik baslar, ancak çocugun sag ve tam dogumla baslayan hak ehliyeti ana rahmine düstügü ana kadar geçmise etkili olarak hükümlerini dogurur. Ceninin kisiliginin ana rahmine düstügü andan baslayarak korunması söz konusu oldugundan, yasama hakkının bulunup bulunmadıgı, ana rahminde bulundugu sırada kendisine karsı islenen haksız fiil nedeniyle özürlü olarak dogması halinde dogumdan sonra haksız fiil failinden tazminat talep edip edemeyecegi, hekimin cenine kusurlu tıbbi müdahalede bulunması ya da tıbbi müdahalede bulunmamasına ragmen ana ve baba ile akdettigi sözlesmeden kaynaklanan özen yükümüne aykırı davranarak kusuru sonucu cenindeki tedavi edilebilir gelisim bozuklugunu gözlemleyememesi ve bu nedenle çocugun özürlü olarak dogması halinde hekimin sorumlulugunun nasıl belirlenecegi soruları gündeme gelmektedir. Çalısmamızda da bu sorunlara bir çözüm bulunmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In our law system, there are set some legal regulations for the protection of fetus? personality rights. However, in order to ascertain the means for this protection, at once it is needed to specify the time when the fetus legally accepted to acquire his personality. In the article 28 of Turkish Civil Code, from the moment of the fetus? complete and alive birth, the personality begins, however fetus? capacity to acquire rights which starts by alive and complete birth, determines its jurisdictions as far as back to the time when it has been left in the mother?s womb. As it is the case that the personality protection of the womb are covered since it falls in the mother?s womb, questions that whether the fetus has the right to survive, that whether he could ask for compensation from the perpetrator in the case when the fetus born disabled as a result of tort at the mother womb, that how to establish the liability of the physician in the cases such as physician?s wrongful medical treatment to the fetus or his failure to abide by the provisions of medical care contract, a flaw culminating in him not to realise a curable development failure of the fetus, the disabled birth of the fetus as a result have recently been under discussion. This thesis tries to address the above-mentioned issues