Bela bartok iki piyano ve perküsyon için Sonat'ın incelenmesi
The analysis of Bela Bartok?s Sonata for two pianos and percussion
- Tez No: 217853
- Danışmanlar: PROF. OVA SÜNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalı şmada; Bela Bartók İki Piyano ve Perküsyon içinSonat'ı incelenmi ş tir. 20. yüzy ı l ın en öneml i b e s t e c i l e r i n d e n b i r iolan Bela Bartók'un yazmı ş olduğu bu eser; vurmal ı çalgı l arrepertuvarı n ın zor, bir o kadarda önemli eserlerinden biridir. Buçalı şmada öncelikle Bartók'un hayatı, eserleri ve müzikalkiml i ği, sonat formu ve gelişimi, son olarak da eserderinlemesine incelenmi ş tir. Ara ş t ırma s ırasında Bela Bartók'unmüziği ve eser ile ilgili pek çok kaynak kitaptan, daha önceyazılmı ş tezlerden ve internet üzerinden yayımlanmı ş pek çokmakale ve bilgiden yararlanılmı ş t ır. Sonat; yapısal yöndenincelenmi ş, tema, motifler ve form ayrı ş t ı r ılarak detaylı olarakanaliz edilmi ş t i r .
Özet (Çeviri)
In this study, Bela Bartók?s Sonata for Two Pianos andPercussion has been examined. This sonata which has beenwritten by one of the most important composers of the pastcentury is a diff icult as well as an important work of thepercussion repertoi re. In this research, Bartók?s life, his worksand musical ident i t y , the evolution of sonata form andessentially the work has been examined. During the study; booksand essays about the subject , previously written thesis,information published on the internet about Bela Bartók?s mus i cand the work has been used as a source. The sonata has beenexamined structurally, theme, motives and form are analyzedindividually and in detail.