Faiz oranı getiri eğrisi simülasyonu yöntemleri ve bankacılıkta aktif pasif yönetimi üzerine etkileri: Türkiye'de ticari bankalar üzerine bir uygulama
Interest rate yield curve simulation methods and their use in asset and liability management in banking: A case study for commercial banks in Turkey
- Tez No: 217869
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Faiz oranı riskinin hassas bir sekilde ölçümü ve buna baglı olarak Aktif Pasif Yönetimi kapsamında etkin biçimde yönetilmesi bankacılık sektörünün finansal saglamlıgı asısından önem tasımaktadır. Faiz oranı riskinin ölçümü ve yönetiminde simülasyona dayalı dinamik analizlerin kullanımı giderek artmaktadır. Durasyon ve vade boslugu gibi statik ölçütlerin kullanımı devam etmekle beraber, gelismis bankacılık sistemlerinde dinamik Riske Maruz Getiri (RMG) analizlerinin Aktif Pasif Yönetimi içindeki etkinligi artmaktadır. Çalısmanın temel amacı, Türk Bankacılık Sektörü için en önemli risklerden biri olan faiz oranı riski ölçümüne farklı bir yaklasım getirmektir. Vade uyumsuzlugu nedeniyle olusan faiz riskinin ölçümüne yönelik olarak literatürde yer alan ve gelismis bankacılık sektörlerinde kullanılan çesitli yöntemler incelenmis ve Türk bankacılık sisteminde vade uyumsuzlugu riskini etkin biçimde ölçülmesini saglayacak bir RMG modeli gelistirilmistir. Gelistirilen RMG modelinde, kısa vadeli faiz oranı modellerinden faydalanılarak, Monte Carlo yöntemi ile getiri egrisi simülasyonu gerçeklestirilmis, farklı faiz oranı simülasyonları altında ürün bakiyelerindeki degisim incelenmis ve bu simülasyon adımlarına baglı olarak net faiz geliri dagılımı olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
Efficient measurement and management of interest rate risk is crucial for the financial soundness of the banking system. The use of simulation based dynamic analysis in the interest rate risk measurement is getting more common. Although conventional measures like duration and gap analysis are still broadly used, dynamic Earnings at Risk (EaR) analysis has become a popular tool in the Asset and Liability Management in advanced banking systems. The aim of this study is to develop an alternative approach for the measurement of interest rate risk in the Turkish Banking Sector. Several models and measures used in the advanced banking systems for the ineterest rate risk measurement have been analysed comparatively within the scope of the study. An EaR model has been developed to measure the interest rate risk effectively for the Turkish Banking Sector. Short rate models, together with the Monte Carlo technique have been used in the yield curve simulation. The interest rate sensitive balance movements have been generated for each simulation step and finally a net interest income distribution, is created based on the simulations.