Tüketici davranışında marka algılamalarının etkileri ve bir uygulama
Brand perception effects on consumer behavior and an application
  1. Tez No: 217873
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, marka algılamalarının tüketici satın almadavranısına etkilerini arastırmaktır. Çalısmada, tüketici satın alma davranısı, tüketicisatın alma karar süreci, satın alma davranısını etkileyen faktörler, tüketici satın almakararı davranıs tipleri, marka ve marka ile ilgili kavramlar, tüketici davranıslarındamarkanın simgesel etkileri incelenmistir. Arastırmaya, stanbul Üniversitesi ktisatFakültesi ktisat Bölümünde okuyan 230 ögrenci katılmıstır. Arastırmaya katılanlardanspor ayakkabı satın alma davranısları ve marka tercihlerine iliskin bilgiler alınmıstır.Arastırmada besli Likert ölçegine göre hazırlanan anket formları kullanılmıstır.Katılımcıların spor ayakkabıya yönelik marka algılamaları, marka tercihleri ve bunlarıetkileyen faktörler anket yöntemi kullanılarak belirlenmeye çalısılmıstır. Elde edilenbilgi ve veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmistir. Bu çalısmanın sonucunda,tüketicilerin marka algılamalarının satın alma davranıslarını etkiledigi bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to search the effects of brand perceptions oncustomer buying behavior. Customer buying behavior, customer buying decision, theeffects that influence customer buying behavior, types of buying decision behavior,brand and terms related with brand, the symbolic effects of brand on customerbehaviors are searched in this study. Totally, 230 students of School of Economics ofIstanbul University have attended in this research. Information was collected fromattendees about their sports shoes buying behavior and their brand perceptions.Questionnaire forms, prepared according to the quintet Likert scale, have been usedfor this research. The attendees? brand perceptions and factors that affect their buyingbehavior toward sports shoes have tried to be determined by using questionnairemethod. Achieved information and datas have been analyzed with SPSS statisticalprogram. As a consequence of this study, it is stated that brand perceptions haveeffects on consumer buying behavior.