Türkiye'de 1980 sonrası yatırımların yönü ve ekonometrik model çalışması
Direction of investmentin Turkey after 1980 and study of econometric model
- Tez No: 217872
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma 24 Ocak 1980 kararları ile ekonomi politikalarında hedeflenendeğişikliğin sonucunda Türkiye ekonomisinin yaratmış olduğu yatırım taleplerininpolitika değişikliğini destekler yönde yapıldığı ispatlamayı hedeflemektedir.Çalışmamızın ilk bölümünde yatırım kavramının iktisat literatüründe ki teorikalt yapısını inceleyerek kamu kesimi ve özel sektörde yatırım talebi yaratan olgularıirdeledik.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 1963-2006 arasındaki döneminekonomik gelişmelerini,planlı ekonomi döneminde gerçekleştirilen kamu ve özelsektör yatırımlarını ve Türkiye ekonomisini 24 Ocak 1980 kararlarını almaya itensebepleri,kararları ve ekonominin günümüze kadar olan gelişimini inceledik.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise alınan kararlar doğrultusunda ekonomidekigelişmeler ve kamu ve özel sektörün yatırım taleplerinin oluşumunu neticesinde butaleplerin politika değişikliği ile olan uyumunu analiz eden bir ekonometrik modelçalışmasını oluşturduk.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out and prove whether the investment demands of theTurkish Economy ,supports the economic transformation which Turkey had with thehelp of 24 January 1980 decisions.In the first part ,we try to study about investments ,which takes part ineconomic theory, and facts of public and private sector investments. In the second partfirst of all we study about economic events during the period of 1963-2006 especiallypublic and private sector investments in the planned economy policy secondly ,thefacts of why Turkey put into a practice of 24 January 1980 decisions and thedevelopment of economy up to today.In the third part we study about economicdevelopments with the help of decisions,public and private sector investments and aeconometric model to test the corellation between investments and economy policychanges.