Türk turizmi tanıtım politikalarının etkinliği ve sorunlar
Publicity of policies, activities and the problems of Turkish tourism
- Tez No: 217875
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada turizmde tanıtım teknikleri ve bu tekniklerin kullanımını yönlendiren tanıtım politikaları araştırılmıştır. Turizm stratejileri belirlenirken hangi faktörlerin etkili olduğu ve hangi kurumların strateji oluşturma sürecinde rol aldığı incelenmiştir. Türkiye'nin dış turizm potansiyeline yönelik tanıtım faaliyetleri hakkında bir araştırma gerçekleştirilmiş ve Türkiye'nin tanıtma müşavirliklerinde gerçekleştirilen bu araştırma ile tanıtımda karşılaşılan sorunlar ve tanıtımda kullanılan yöntemler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Publicity tecniques relevent to tourism and publicity policies conducting usage of these techniques were researched.Which factors were effective as determining tourism strategies and which institutions took role in the process of strategy generation were scanned. A research program about publicity activities relevent to international tourism potential of Turkey was conducted and with this research program conducted in publicity concultancy departments of Turkey, problems being faced in publicity and methods used in publicity were determined.