Sosyal ücret kavramı ve Türkiye açısından bir değerlendirme
Social wage concept and an evaluation from the point of the point of view of Turkey
  1. Tez No: 217876
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇARIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı, 1980'den sonra Türkiye'de devletin yeniden dağıtımcı işlevininçalışan nüfusun geliri ile ilişkili olarak değerlendirilmesidir. Bu bağlamda devletharcamalarının ve devlet gelirlerinin, maaş ve ücretli çalışanların gelirleri ve yaşamstandartları üzerindeki net etkisini 1980-2004 dönemi için tahmin etmeye çalışacağız.Aynı zamanda radikal literatür içinde sosyal ücret kavramı, sosyal ücret ölçümteknikleri ve dağıtım sürecinde devletin ekonomik rolü incelenmeye çalışılacaktır.Ampirik bulgularımız göstermektedir ki, devlet harcamaları ve gelirlerinin çalışannüfusun geliri üzerindeki etkisi negatiftir. Sosyal harcamalarda görülen yükselişerağmen ortalama net sosyal ücret oranı negatiftir. Bu sonuçlar çerçevesinde tezimizveri zaman diliminde devlet faaliyetleri yolu ile emek lehine yeniden dağıtımınolmadığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to assess the redistributive role of the state in relationto the income of the working population in Turkey after 1980. In this context, weestimate the net effect of the state expenditures and revenues on the income andstandart of living of wage and salary earners for the 1980-2004 period. We alsoexamine the concept of social wage in radical literature, its measurement techniquesand the economic role of the state in distribution process. Our emprical findingsindicate that the effect of state expenditures and revenues on the income of theworking population is negative. The average net social wage ratio is negative eventhough we observe an increasing in the social expenditure. With respect to thisresults, our thesis indicates that for the entire period no redistribution of income infavour of labour has taken place via the actions of the state.