Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk hukuku kapsamında cinsel azınlık hakları
Sexual Minority Rights on ECHR and Turkish Law
  1. Tez No: 217882
  2. Yazar: NERGİZ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, ulusal alanda pek tartışılmamış, ancak uluslararası alanda giderek daha fazla konu edilen cinsel azınlıkların insan hakları konusu ele alınmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ?Cinsel Azınlıklar? başlığını taşıyan ilk bölümünde, çalışmanın tamamında kullanılan kavram ve terimler açıklanmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde, cinsel azınlıkların özel hayata saygı hakkı, evlenme hakkı ve ayrımcılık yasağı ile ilgili olarak Strasbourg organlarının kararları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, cinsel azınlıkların haklarına ilişkin olarak Türkiye'deki hukuksal düzenlemeler ve uygulamadaki sorunlar incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Human rights of sexual minorities are examined in this study. This subject is not discussed on national area, but it is being studied more and more in international area. In the first of three sections of this study, there is a description section which defines all notions that are used in the study. In the second part, decisions of Strasbourg organs about the right to respect for private life, the right to marry, and prohibition of discrimination on sexual minorities are explained. In the third part, the legal regulations and applications about sexual minority rights in Turkey are analyzed.