Kredi kartı hamilinin hukuki durumu
The legal status of credit card holder
- Tez No: 217880
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kredi kartları sahip olduğu özelliklerle alışveriş hayatında en yaygın kullanıma sahip ödeme aracı olma yolunda ilerlemektedir. ?Kredi Kartı Hamilinin Hukuki Durumu? başlıklı bu çalışmamızın amacı kredi kartı uygulamasının yarattığı karmaşık hukuki ilişkiler içinde sistemin dinamik tarafı olan kredi kartı hamilinin durumunu incelemektir. Bu da kredi kartı kavramını ve kredi kartı hamilinin taraf olduğu ilişkileri hukuki boyutuyla açıklamak; kredi kartı hamilinin bu ilişkilerden doğan haklarını ve borçlarını ortaya koymak anlamına gelmektedir. Bu incelemeler, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ışığı altında yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Credit cards are on the way to be the most widely used payment instrument of trading life. By this study, titled as ?The Legal Status Of Credit Card Holder?, we aimed to analyze the status of credit card holder, who is the dynamic part in the complex legal relations that are created by credit card practice. This means to explain the concept of credit card and the relations in which credit card holder is a party in terms of legal dimension; and to introduce the rights and obligations of credit card holder which are arisen from these relations. These analyzes are to be made in the light of The Consumer Protection Act, Act of Bank Cards and Credit Cards and the features of credit card practice.