Basın suçlarında ceza sorumluluğu
Criminal responsibility in press crimes
- Tez No: 217894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmamızda elli dört yıl gibi uzun bir süre yürürlükte kalan 5680 sayılıBasın Kanununun hükümlerini de göz önüne almak suretiyle, 09.06.2004 tarihindekabul edilerek yürürlüğe giren 5187 sayılı yeni Basın Kanunumuz çerçevesinde basınsuçlarında ceza sorumluluğunu incelemeye çalıştık. 5187 sayılı Basın Kanunumuzbirçok konuda 5680 sayılı kanuna oranla çok önemli değişiklikler getirmekteydi veadeta Türk Basın Hukukunda yeni bir dönemi başlatmaktaydı. Konuyu daha iyianlayabilmek ve açıklayabilmek amacıyla basın suçları ile ilgili genel bir incelemedebulunduk. Basın suçunun ne olduğu, hangi unsurlardan oluştuğu, teşebbüse elverişliolup olmadığı ve basın suçunun işlendiği yer ve zaman gibi kavramları ele alıpincelemeye çalıştık. Ayrıca, basın suçlarında ceza sorumluluğu rejimlerini inceledikve basın suçları ile yakından ilgili olması itibariyle basın özgürlüğü konusunu da elealdık. Basın suçları ile ilgili yapmış olduğumuz bu inceleme ve bu hususta yapmışolduğumuz açıklamalar temel olarak hukukumuz açısından da geçerliydi vehukukumuzdaki basın suçlarında ceza sorumluluğunu anlayabilmek için gerekliydi.Son olarak, geniş bir biçimde hukukumuzdaki basın suçlarında ceza sorumluluğunuele aldık. Bu bölümde, özellikle 5680 sayılı eski Basın Kanunumuzun hükümleri ileyeni 5187 sayılı Basın Kanunumuzun hükümlerini karşılaştırmalı bir biçimde vedoktrindeki çeşitli görüşleri de inceleyerek ve açıklayarak ele aldık. Yeni BasınKanunumuzun ceza sorumluluğuna ilişkin hükümleri ile ilgili olarak hem doktrindekieleştirileri hem de kendi görüş ve eleştirilerimizi belirtmeye çalıştık. Sonuçbölümünde de, 5187 sayılı Basın Kanunumuzun, özellikle basın özgürlüğününsağlanması ve korunması hususunu da göz önüne alarak, hem olumlu yönlerini hemde olumsuz yönlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, considering the regulations of the Press Law No. 5680 that wasin use for such a long time as fifty-four years, we tried to scrutinise criminalresponsibility in press crimes within the framework of our new Press Law No. 5187that was passed on 09.06.2004. Our Press Law No. 5187 has brought very significantalterations in many terms compared with law No. 5680 and has almost initiated anew phase in Turkish Press Law. We made a general inspection about press crimes inorder to be able comprehend and demonstrate the subject more clearly. Weendeavoured to scrutinise such concepts as what press crime is, what it consists of,whether it encourages to attempt to commit crime and the place and time of presscrime. Further more, we scrutinised regimes of criminal responsibility in presscrimes and we dealt with the issue of freedom of press as it is closely related to presscrimes. This inspection and clarifications we made regarding the press crimes werefundamentally true for our law and necessary to comprehend criminal responsibilityin press crimes in our law. Lastly, we dealt with criminal responsibility in presscrimes in our law in a wide scope. In this chapter, we particularly tackled with theregulations of our old Press Law No. 5680 and those of our new Press Law No. 5187in a comparative manner, scrutinising and clarifying various views within thedoctrine. We endeavoured to present both the criticism within the doctrine and ourown view and criticism regarding the regulations of our new Press Law on criminalresponsibility. In the Conclusion chapter, considering particularly the issues ofproviding and protecting freedom of press, we tried to illustrate both positive andnegative sides of our Press Law No. 5187.