Sağlık yönetimi
Health management
  1. Tez No: 217895
  2. Yazar: MELAHAT ÇAMCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Türkiye'nin tarihsel gelisimini gözden geçirdiğimizde 1980'lere kadar çok önemli değisiklik yasandığını görürüz. Bu süreçte dünya savası, ekonomik krizler ve soğuk savaslar olmasına rağmen, yeni kurulan Cumhuriyet oldukça büyük basarılara imza atmıstır. Bu dönemde hedef ve politikalar saptanırken öncelikler, ihtiyaçlar ve zorunluluklar ortada olduğu için çözüm önerileri ve uygulamaları basarıya ulasmıstır. 1960'larda planlı kalkınma dönemine girilmistir. Bu dönemde günün kosulları, sorunların farklılasması, devletin önceliklerinin değismesinden dolayı politika belirleme süreci karmasık bir sekil almıstır. 1960'larda baslayan planlı kalkınma döneminde sağlık hizmetlerinde gelisimin sağlanması ve istenilen düzeye gelebilmesi için bes yıllık kalkınma planları yapılmıstır. Yapılan bu kalkınma planlarında; öncelikli hizmetlere önem verilmesi, halk sağlığı hizmetlerinin sağlık bakanlığı tarafından verilmesi, sağlık çalısanlarının ülke genelinde dengeli dağılması, genel sağlık sigortasının kurulması, ulusal ilaç endüstrisinin kurulması gibi hedefler yer almaktadır. 1960-1980 yıllarını kapsayan yirmi yıllık dönemde, siyasal ve sosyal ortam hızla değismis, hedeflere yönelik uygulamalar değil de günü birlik politikalar izlenmistir. Bu dönemin basarısızlığa uğramasının bir baska sebebi de siyasi kararsızlıklardır. 1980'lerden sonra Sağlık Bakanlığı sağlık sistemindeki basarısızlık sebebiyle sağlık reform arayıslarına girmistir. Bu doğrultuda hastanedeki temizlik, mutfak, posta hizmetleri gibi hizmetler ihaleler yoluyla taseron sirketlere yaptırılma yoluna gidilmistir. Ardından pilot çalısma olarak Ankara Yüksek ?htisas Hastanesi özerklestirilmistir. Bu özerklestirme basarılı olması durumunda özellestirme planlanmıs, yedinci bes yıllık kalkınma planında sağlık reformlarında hastanenin özellestirilmesi ve özerklestirilmesine yönelik hedefler belirlenmistir. Bugün hızla bu yolda ilerlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
When we have a look at the historical development of Turkey, we see that there had been major changes until the 1980s. Even though there were the World War, economic crises and cold wars, the newly-founded Republic achieved great successes. As the obvious priorities, needs and obligations of the period were taken into consideration during the determination of aims and policies, the solutions and the applications of the day were successful. The planned-development period started with the 1960s. Due to the conditions of the time, and the diversification of the problems and the priorities; the process of policy determination became complicated. During the planned-development period starting with the 1960s, five-yeardevelopment- plans were prepared in order to improve the health services and make them reach the intended level. In those plans, there were objectives such as; giving importance to the prioritized services, giving the control of public health services to the Ministry of Health, balancing the number of the employees in the health sector throughout the country, starting a general health insurance application and founding a national pharmaceutical industry. During the period between 1960 and 1980, the political and social atmosphere changed rapidly, and instead of goal-oriented policies, for-the-day policies were followed. Another reason for the failure of the period was the political instability. After the 1980s, as a result of the failure in the system, the Ministry of Health began to seek solutions. With this ideal in mind, the control of the various services at hospitals, such as cleaning, cooking and postal services, were given to subcontracting firms via bids. Then as a pilot study, Ankara Yüksek ?htisas Hastanesi was given an autonomous status. When the piloting was successful, a plan of autonomy was made and in the seventh five-year-development-plan there were objectives related to the privatization and the autonomy of the hospital. Today we are rapidly moving towards this aim.