Joseph Raz'da hukukun otoritesi kavramının temellendirilmesi
Joseph Raz on the foundation of the conceph of the authority of law
  1. Tez No: 217897
  2. Yazar: HALİT UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Hukukun otoritesi tezi, son yıllardaki en önemli hukuk felsefesiyaklaşımlarından biridir. Hukukun otoritesi üzerine çalışmaları ile en etkilifelsefecilerden birisi olan Joseph Raz, otorite kavramı ile hukukun doğası arasındakiilişki, otoritenin pratik muhakemedeki rolü ve otoritenin meşruluğu şartları üzerinekapsamlı analizler yapmıştır.Bu çalışmada, öncelikle otorite ve hukukun otoritesi kavramları genel olarakirdelenmiş ve gerekçelendirme sorununa odaklanılarak otoritenin varlığınımeşrulaştıran, otoriteye tabi olanları ve sahip olanları belirleyen yaklaşımlar elealınmıştır. Bu analizlerden sonra, Raz'ın sebep?temelli ahlâk ve siyaset felsefesiyaklaşımı da otoritenin doğasından hareketle temellendirilmiştir.Nihayetinde bu çalışmada, Raz'ın en temel yaklaşımı olan otorite ve hukukunotoritesi tezi ele alınmıştır. Bu nedenle Raz'ın otorite yaklaşımının analitik hukukfelsefesindeki yeri metodolojik olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Böyle birbelirlemede Raz'ın pratik akıl yürütmede sebep?temelli yaklaşımı sayesinde,otoritenin meşruluğunu sağlayan tezlerden ve hukukun doğası ile otorite ilişkisindenyararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The notion of the authority of law is one of the most interesting andprovocative conceptions of contemporary philosophy of law. Joseph Raz, who is oneof the most influential philosophers with his works on the authority of law, hasdeveloped a highly detailed analysis on the correlativity of the concept of authorityand the nature of law, the role authority plays in practical reasoning, and theconditions under which it is legitimate.In this work, I will primarily focus on the concept of authority and theauthority of law in general. The focus is on the question of justification, on thequestion of the considerations, if any, which justify the existence of authority, anddetermine who is subject to it and who is entitled to hold it. I will also focus onissues raised by Raz?s account of reason?based on moral and political philosophyand claims presented in his view about the nature of authority.Finally my focus will be Raz?s unique and influential account of authorityand the authority of law. Therefore I want to locate Raz?s account of authority, andthe claims he makes for it, in the context of the most recent general debate in analyticjurisprudence.