Fikir ve sanat eserleri kanunu çerçevesinde müzik eserlerinin korunması
Protection of musical works within the framework of law on intellectual and artistic works
  1. Tez No: 217898
  2. Yazar: ATAHAN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN HEKVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca koruma kapsamı dahilinde olan müzik eserlerinden üçüncü kisiler tarafından çesitli sekillerde yararlanılması mümkündür. Özellikle ses kaydedici cihazlardaki teknolojik gelismeler, müzik eserlerinin çok ekonomik sekilde, hızlı olarak ve ses kalitelerinde neredeyse hiçbir kayıp olmadan kopyalanmasına olanak vermekte ve bu durum müzik eserlerinin kullanım alanını son derece genisletmektedir. Popüler bir müzik eseri aynı anda dünyanın çesitli ülkelerinde radyo ve televizyon yayınları vasıtasıyla milyonlarca insana ulasmaktadır. Buna ilaveten, internet ve bilgisayar teknolojilerindeki gelismeler, yeni çogaltma teknikleri ortaya çıkarmıs ve müzik eserlerinin kopyalanması her zamankinden daha kolay hale gelmistir. Tüm bu gelismeler müzik eserlerinin dünya çapında birçok insana ulasmasını sagladıgı gibi aynı zamanda bu eserler üzerindeki hakların ihlal edilmesi riskini de arttırmaktadır. Bu açıklamalar çerçevesinde müzik eserleri üzerindeki hakların ve bu hakların koruma yolları ile koruma kapsamının belirlenmesi günümüzde büyük önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Musical works that are under the protection of the Law on Intellectual and Artistic Works can be exploited by third persons in many ways. Specially, the utilization of the music has extended with the technological developments in the field of sound recording equipments that allow nearly identical quality copying of the original musical work in an economic and fast way. Furthermore, a popular song may reach to millions of people living in different countries via radio and television broadcasting. In addition to that the developments in the information technology and Internet have introduced new reproduction ways which make copying of the musical works much easier than before. Not only do all these developments make the musical works available to many people but also increase the risk of infringement of the rights granted to the authors of the musical works. In light of the foregoing, the determination of the rights of authors? right on the musical works and ways of legal protection of these rights are crucial at this era.