Müzikte altın oran
The golden ratio in music
  1. Tez No: 217904
  2. Yazar: SONAT MUTVER
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin araştırma konusu, Müzikte Altın Oran'ın, matematikte, doğada ve çeşitli sanatlardaki örnekleri ile de desteklenerek, yapısal ve işlevsel unsurlar anlamında, farklı müzik dönemleri içinde varlığının ve kullanımının, tanınmış bestecilerin eserlerinden verilen örneklerle incelenmesidir. Birinci bölümde Altın Oranın tanımı, matematiksel sunumu ve tarihçesi anlatılmış, ikinci bölümde Altın Oran'ın doğada ve çeşitli sanatlardaki görünümleri ve kullanımları örnekleriyle incelenmiş, üçüncü bölümde ise, müzik sanatında Altın Oran'ın yeri ve kullanımı incelenmiş ve çeşitli dönemlerden önemli bestecilerin eserlerinden örneklerle ayrıntılı olarak inceleme konusu yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis is a research about Golden Ratio in Music, being supported with its existence and usage in nature and various kinds of art as well as in different musical periods and with examples from well known composers works by means of structural and functional elements. The first section gives a basic introduction to the Golden Ratio in mathematical and geometrical terms with it?s history. The second section focuses on its existence and usage in nature and art and finaly the third section shows its structural and functional usage in music under three sub divisions which the latter one analyses its existence and function in various composers works.