Paul Hindemith'in didaktik yönü, müzik dili, armoni anlayışı
The didactic manner, musical language and harmonic understanding of Paul Hindemith
  1. Tez No: 217903
  2. Yazar: İLKE KARCILIOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tarama-değerlendirme çalışmasının konusu ?Paul Hindemith'in Didaktik yönü, Müzik Dili, Armoni Anlayışıdır? Birinci bölümde Paul Hindemith'in didaktik yönü, yazdığı kitaplar, röportajlar ve müzikal düşünceleri incelenerek anlatılmış, ikinci bölümde 20. yüzyıl müziğine genel bir bakış açısı ile Hindemith'in yeri ve müzikal dili, üçüncü bölümde ise bestecinin 20. yüzyılın ilk yarısına damga vuran armoni anlayışı örneklerle ayrıntılı olarak inceleme konusu yapılıp bu anlayışa göre bestecinin 1922 süitinden ?Ragtime? adlı eseri incelenmiştir. Bu araştırma projesinde, Paul Hindemith'in kendi yazdığı kitaplar, yerli-yabancı kaynaklar ve internet üzerinden yayınlamış makalelerden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
The subject of this search and compilation work is to expose the didactic manner, musical language and harmonic understanding of Paul Hindemith. The first section explains Hindemith?s didactic manner, his books, talking and musical thoughts in detail. The second section describes Hindemith?s musical language with a brief introduction to the 20th Century music and in the third section, his influential aspects of harmony is examined in several examples with a research on ?Ragtime? from 1922 suite in this manner. The research methods include books and articles in Turkish and foreign languages, and internet resources.