Viyolonselin, viola da gambadan günümüze kadar geçirdiği yapısal değişiklikler ve eserler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The constitutional changes of the violoncello from viola da gamba untill today and its researching of the effects on the music pieces
- Tez No: 217905
- Danışmanlar: DOÇ. CEYDA UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez ile viyolonselin viola da gambadan günümüze kadar geçirdiği yapısaldeğişiklikler ve eserler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Konuyu incelerken violailesinin doğuşu ve tarihçesi, enstrümanları ve özellikleri, meşhur viol yapımcıları,viol yayının özellikleri, viola da gambanın 16. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar olanyapısal gelişimi ve bu yüzyıllarda viola da gamba için yazılmış belli başlı eserler,violin ailesinin doğuşu ve tarihçesi, enstrümanları ve özellikleri, meşhur violinyapımcıları, violin yayının özellikleri, viyolonselin 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadarolan yapısal gelişimi ve bu yüzyıllarda viyolonsel için yazılmış belli başlı eserlerincelenmiştir. Viola da gamba ile viyolonselin karşılaştırılması başlığı altındabenzerlikler, farklılıklar ve son olarak da iki enstrümanın basso continuo ve bassoostinato olarak kullanımı araştırılmıştır. Bu tezin oluşturulmasında viola da gamba veviyolonsel ile ilgili yazılmış yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare and contrast the similarities anddifferences between viola da gamba and violoncello. By searching the physicalevolution of violoncello from the viola da gamba, the thesis brings out thedevelopment these instruments have made through the centries. It also includesinformation about the repertuar for these instruments, their instrument makers andthe function of these instruments and an accompaniment instrument as well as soloinstrument.Internet sources and many foreign and native sources have been used to writethis thesis.