Sınai mülkiyet hakları aleyhine işlenen suçlar
Crimes against industrial(intellectual) property rights
  1. Tez No: 217919
  2. Yazar: DENİZ TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hukuk, Biotechnology, Industrial and Industrial Engineering, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde, hak sahipleri için büyük ekonomik değere dönüşen sınai mülkiyet hakları, bugün uluslararası arenada da en çok konuşulan başlıklardan biridir. Bu hakların korunmasına önem veren ülkelerin geliştiği ya da gelişmiş ülkelerin konuya daha çok eğildiği göz önüne alındığında, konunun yalnızca doğrudan hak sahiplerini değil tüm toplumu yakından ilgilendirdiği anlaşılmaktadır. Ancak ülkemizde, başlangıçta uluslar arası kurumların ısrarlı teşvikleri ve taklitlerden zarar gören büyük şirketlerin zorlamasıyla kanun koyucunun ele aldığı sınai hakların, büyük küçük tüm hak sahiplerini etkilediği ve ihlali halinde de tüm toplumun zarar gördüğü anlaşılmıştır. Çalışmamızın konusu sınai mülkiyet haklarının cezai korunması başlığı taşımakta ise de gerek uygulamada sık karşılaşılması gerekse mevzuatta temel olarak kabul edilmesi nedeniyle marka ve patent haklarına yönelik açıklamalarımız ağırlıklı yer tutmuştur. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde sınai mülkiyet hakları tanımlanmış ve bu hakların korunmasına yönelik uluslararası sözleşmelere ya da korumakla görevli kurumlara yer verilmiştir. İkinci bölümde marka ve patent haklarına yönelik genel açıklamalar yapıldıktan sonra mevzuatta yer bulan suç tipleri, unsurları ile birlikte ayrı ayrı başlıklar halinde incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise diğer sınai mülkiyet haklarına yönelik suç tiplerine yer verilmiş, ancak marka ve patent suçlarıyla bazı istisnalar hariç neredeyse bire bir aynı olan bu suç tiplerine ilişkin açıklamalarda marka ve patent suçlarına atıflar yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca sınai mülkiyet haklarına ilişkin genel sorunlara değinilmiş, bu konuda öneriler getirilmiş ve konuya yönelik olarak üzerinde çalışılan ancak henüz yasalaşmamış yeni mevzuat düzenlemeleri incelenmiştir. Son PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com olarak haksız rekabet hukukunun sınai mülkiyet haklarıyla ayrışan , benzeşen hükümleri ve gerektiğinde sınai mülkiyet için uygulama alanı bulan düzenlemeleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial Property Rights, which became highly economic value for their owners in the world, especially in developed countries , are talked as one of the most important issues in the international area. If we consider that it is mostly the developed countries paying more attention on this issue or the countries who give importance to it gets developed, we realize that this subject doesn?t directly interest the owners of the rights only but the community as well. But in our country, the industrial property rights which were taken into consideration by the codificator of laws forced by the persistent encouragement of international corporations and the pressure of the big companies which suffered the damage , it became obvious that these rights effect both the big or little owners and in case of their violation, the whole society suffers from its results. Although this study?s subject is ?protection of the industrial property rights by criminal law?, because of the reasons such as the frequency of the cases of it in practice and its acceptance as basic rights in the current law, our explanations on marks and patents take a wide place. In the first part of our study which consists of three parts in total, we defined industrial property rights and explained international agreements or the corporations that aims to protect them. In the second part, after our general explanations about marks and patents, we studied on crimes and their acts one by one. Finally, in the third and the last part, we studied on the types of crimes about other industrial property rights, but we made an attribution to the explanations about marks and patents since they are mostly the same except for some exceptions when we explain these rights. Also we focused on general problems about industrial property PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com rights, we made few suggestions and analysed the current law that has not been coded yet in this part. Lastly, we explained the resembling or the different arrangements of the unfair competition?s rules from industrial property rights and the pecularities of its implementation.