Özel hukukta ve ceza hukukunda zaruret hali
Lt is hereby aimed toprepare this thesis named absolute ncessity situation
- Tez No: 217920
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Özel Hukukta ve Ceza Hukukunda Zaruret hali isimli bu tezinhazırlanmasında amaç Medeni Kanunun 753,Borçlar Kanununun 52/2 veTürk Ceza Kanununun 25/2 maddesinde yazılı olan ve her hukuk dalındadeğişmekle birlikte ortak özelliklere sahip olan zaruret hali konusundakiteorileri incelemek,benzer kurumlarla karşılaştırma yapmak suretiylesorunu ortaya koymak amaçlanmıştır.Bunun yanında her hukuk dalıaçısından şartları incelenmiş ve özel hukuk alanındaki zaruret hali ile cezahukuku alanındaki zaruret hali karşılaşırılarak bir fikir verilmesiamaçlanmıştır.Doktrindeki görüşlerle birlikte imkan ölçüsünde uygulamayıyansıtabilmek için Yargıtay kararlarına da yer verilmiştir.Zaruret hali ilebenzer özelliklere sahip olması nedeniyle müşterek avarya hakkında da kısabilgiler verilmiştir
Özet (Çeviri)
It is hereby aimed to prepare this thesis named Absolute NecessitySituation in Special Law and criminal Law, to review the theories onabsolute necessity which has common characterisyics that are written inarticle 733 of the Civil Law,article 52/2 of the Law of Obligations, article25/2 of the Turkish Criminal Code, however it changes in every field oflaw, and to put forward the issue by making comparisons with the similarinstitutions. Besides, its conditions were reiewed in respect of every lawbranch and it wasaimed to give an opinion by comparing the absolutenecessity situation in special law field and the absolute necessity situationin criminal lae field. In order to be able to reflect the execuition togetherwith the opinions in the doctrine as much as possible, Supreme Courtjudgmnets were also included. Sime it has similar characteristics with thesituation of absolute necessity, some short information was also providedabout the average.