Marka hakkına tecavüz ve markanın ceza normları ile korunması
Criminal trademark infringement and trademark protection norms
  1. Tez No: 323412
  2. Yazar: ŞAHİN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Mal ve hizmetlerin geniş ve dağınık bir piyasada alıcıya sunulması nedeniyle ticari yaşamda mal ve hizmetlerin üreticileri, kendi mallarını ve hizmetlerini piyasaya sürebilmek, kendisini ve ürününü yabancı piyasalarda tanıtabilmek, yüksek finansal risklerden korunmak, mal ve hizmetlerinin kaynağını müşterilerine açıklayabilmek konusundaki gereksinimlerini ?marka? aracılığı ile karşılamışlardır.Dünyada ve özellikle gelişmiş ülkelerde ihlali halinde yalnızca hak sahiplerinin değil tüm toplumun zarar gördüğünün anlaşılması bakımından sınaî mülkiyet haklarından olan markanın korunmasına özellikle önem verilmektedir. Bu bakımdan büyük bir ekonomik değere sahip olduğu tartışmasız olan markanın, hukuki ve cezai açıdan korunması da o denli büyük bir önem taşımaktadır. Önemi anlaşılmakla birlikte ülkemizde sınaî hakların henüz hak ettiği ilgiyi görmüş olduğunu söyleyemeyiz. Sınaî mülkiyet haklarından markanın etkin olarak korunmasından söz edebilmek için hukuki yönden korunmasının yanında cezai yönden korunmasında da kamusal yarar vardır. Çalışmamızın konusunu marka hakkının cezai yönden korunması oluşturmakla birlikte hukuken hak ihlali oluşturan fiiller ayrım yapılmaksızın ceza yaptırımına tabi tutulması nedeniyle konunun anlaşılması bakımından kısmen bunlara da değinilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde marka kavramının tarihi gelişimi, Türk marka hukukunun hukuki dayanakları ile uluslararası antlaşmalar, marka kavramının tanımı, fonksiyonları ve çeşitleri açıklanmıştır. İkinci bölümde Marka Hakkının Korunması, Marka Hakkına Saldırı Oluşturan Fiiller, Tecavüzün Tespiti ve Nazara Alınacak Kriterler, Koruma Kapsamı Dışında Kalan Durumlar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise mevzuatta yer alan marka aleyhine işlenen suç tipleri, unsurları ile birlikte ayrı ayrı başlıklar halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All the goods and services are put on a vast and complex market system. The producers of the goods and suppliers of the services use ?trademark tool? to introduce new products and services to domestic and international markets, to protect themselves from financial risks, to address the source of their goods and services. It is understood that the violation of trademark rights, one of the most important industrial proprietorship rights, results not only the loss of the owners but also the whole society and strictly prohibited especially by developed countries The importance of trade mark as a marketing asset, and protection of the ownership rights is noncontestable. Unfortunately it is hard to say that industrial rights concept is fully understood in our country. In terms of public benefit to secure an effective protection of industrial proprietorship rights it is necessary to form not only a juridical protection but also criminal sanctions against the violation of these rights The subject of this study is criminal sanctions against the violation of trademark rights. But as the juridical violation itself is punished without any classification or evaluation it is mentioned in the text to clarify the concept. This study is consisting of 3 chapters and at the first chapter; the historical development of trademark concept, the juridical basis of Turkish Trademark code, international agreements, trademark concept and functions are explained. The second chapter is focused on protection of trademark rights, the acts that constitute an offence, determination of violation and the criterion to be taken into account and exceptions of protection. At the third and last chapter; violation of trademark rights crime types which are addressed in legal provisions are studied with components under different headlines.