Kierkegaard'ın tanrı anlayışı
Kierkegaard's thought of god
- Tez No: 217918
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER MAHİR ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Kıtasal Felsefe içinde önemli bir yere sahip olanKierkegaard'ın Tanrı düşüncesini, onun sahip olduğu Hıristiyan bakış açısındanortaya koymayı hedeflemektedir. XIX. yüzyılın başından itibaren etkisinihissettirmeye başlayan varoluşçuluk akımının temelini Kierkegaard'ın düşüncelerioluşturmaktadır. Varoluşçuluğu anlamak için Kierkegaard'ı, Kierkegaard'ıanlamak içinse onun sisteminde önemli bir yere sahip olan din anlayışını kavramakgerekmektedir.Tezimizde, zaman zaman Hıristiyan teolojisine atıflar yaparak onun dinibakış açısının net anlaşılabilmesi için gerekli zemini hazırlamaya çalıştık.Konumuz Kierkegaard'ın Tanrı anlayışıyla sınırlı olduğu için de Hıristiyanteolojisiyle ilgili fazla ayrıntıya girmekten özenle kaçınarak, konuya açılımsağlayacak kadarıyla yetindik.Kierkegaard'ın sisteminde genel hatlarıyla öznellik, bireysellik,irrasyonalite, umutsuzluk, imancılık, varoluş ve ölüm kavramları ön planaçıkmaktadır. Biz tezimizde onun Tanrı anlayışıyla ilişkili olan kavramları ele alıptasviri bir bakış açısıyla konuyu incelemeye çalıştık.Bu tasviri bakış açısıyla ele aldığımız Kierkegaard'ın din alanındakidüşüncelerini açıklama çabaları, iman-akıl ilişkisinin araştırılmasını daberaberinde getirmektedir. Radikal bir fideist olarak Kierkegaard, imanönermelerine yönelik her türlü izah tarzını baştan reddetmektedir. Bu reddedişinkökeninde, onun dine bakış açısının, önemli etkileri vardır. Kierkegaard'ın diniepistemolojisinde iman ve akıl bir arada bulunmamaktadır. Ona göre akıl, dinihakikatleri kavramada yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden o, epistemolojisiniirrasyonalist bir zemin üzerine inşa etmiştir.Kierkegaard'a göre iman ve akıl kendi otonomluklarına sahiptir.Birbirlerine zarar vermeksizin bir araya gelmeleri mümkün değildir. Uzlaşmazkategoriler olarak görülen iman ve akıl, farklı yerlerde; birbirlerinden oldukçauzaktadır. Akıl ve iman alanındaki bu uzlaşmaz tutumu, Kierkegaard'ın tümeserlerinde ve bu eserlerde aktardığı tüm düşüncelerinde çok sarih bir şekildegörmek mümkündür. Biz tezimizde, onun bu konudaki görüşlerini aktarmayaçalışırken, tasviri bakış açısı kullanarak okuyucuyu, Kierkegaard ile aracısızbuluşturmayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
This study aims to bring up Kierkegaard?s thought of God, with theChristian point of view which Kierkegaard has. His ideas form the basis ofexistentialism that has made humans feel its effect since the begining of 19thcentury. To understand the existentialism, it is necessary to know Kierkegaard; tounderstand Kierkegaard, one must know his view of religion which has asignificant position in his system.In my thesis, I have tried to form such a required base that his religiouspoint of view can be understood clearly by referring to Christian theology. As mysubject is limited to Kierkegaard?s thougt of God, by avoiding carefully fromgiving details about Christian theology, I have just been contented with whatmakes the subject understandable.In Kierkegaard?s system, the concepts of subjectivity, individualizm,irrationalism, hopelessness, fideism, existence and death come out. We have triedto bring up his ideas with a view that defines him, by scrutinizing the conceptsrelated to his point of view of God.Kierkegaard?s efforts to tell his ideas about religion require to research therelationship between the belief and wisdom. Kierkegaard, as a radical fideist,refuses the styles of explanation of the religious propositions from the beginning.In his religious epistemology, belief and wisdow do not exist together. To him,wisdow is insufficient to comprehend the religious truths. For this reason, hebuilds his own epistemology on an irrasionalist ground.Belief and wisdom have their own autonomies. It is not possible for themto exist together without damaging each other. Belief and wisdom, seen ascategories of disagreement, in different areas, are far from each other. It is possibleto find this intransigent attitude between belief and wisdom in all Kierkegaard?sboks and his thoughts that he pointsout clerly. By trying to report his points aboutthis subject, in my thesis, I have aimed to bring the readers together withKierkegaard without a mediator as much as I can, using a descriptive method.