Hekim hakları
Rights of physician
  1. Tez No: 217925
  2. Yazar: ERSOY ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN IŞIKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez giriş bölümünde, sağlıklı yaşamak ve buna bağlı olarak hekimlik mesleğininönemi sorgulanmaktadır.Birinci Bölümde; hekim haklarıyla ilgili kavramların tanımları, tarihi gelişimi,uluslar arası düzenlemeler, hasta hakları karşısında hekim hakları incelenmiştir.İkinci Bölüm; mesleki gereklerinin şekillendirdiği haklar incelenmiştir. Hekiminmesleki bilgi ve becerisini geliştirmesi ve bunun gerekliliği hakkında bilgiverilmiştir. Her meslekte olduğu gibi hekimlik mesleğinde de etiğe uygunlukhakkında açıklamalar yapılmıştır. Çağdaş tıp olanaklarını izlemesi hakkında bilgiverilmiştir. Hekimlik mesleğinde önem arz eden, özgür ve bağımsız karar vermehakkı konusunda detaylı açıklama yapılmıştır. Hekimin meslektaşlarının hatasınaortak olmak ve hukuki infazlarda bulunmak zorunda olmadığı, konusu açıklanmıştır.Hekimin sağlığını korumanın önemi incelenmiştir. Özellikle basın tarafındanhekimlere yönelik yapılan eleştiriler hakkında bilgiler verilmiştir. Hekimin çalıştığıkurumda yönetime katılması gerektiği konusu incelenmiştir.Üçüncü Bölümde; Özel hukuk açısından hakları incelenmiştir. Kamu kurumunda,özel kuruluşlarda ya da serbest çalışan hekimlerin maddi ve manevi tazminatsorumluluğu hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu bilgiler verilirken uygulamayayönelik olarak Yargıtay kararlarından örnekler verilmiştir. Ceza ve ceza muhakemesihukuka açısından hekim hakları incelenmiştir. Hekimlere yönelik ceza ve cezamuhakemesi hukukumuzdaki düzenlemeler hakkında bilgi verilmiştir .Tez sonuç bölümünde; hasta ile hekim arasındaki ilişki, hekimin çalışma şekli,teşhis ve tedavideki usul ve sonuçları, hekimin mesleğinde dikkat etmesi gerekenhususlar, mevcut durumlar, olması gereken ideal kurallar, yapılması gerekendüzenlemeler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of the thesis, the importance of living healthily and as a resultof this, the importance of the profession of a doctor is surveyed.In the first part, the descriptions of the terms related to the rights of a doctor, itshistorical development, the international arrangements and the rights of the doctorsagainst the patients? are studied.In the second section, the rights shaped by the occupational requirements are dealtwith. Also some information is given about the necessity of improving hisprofessional knowledge and ability. Some explanations are made about the suitabilityfor the ethics in the profession of a doctor as in all professions. The necessity of adoctor?s closely following the modern medicine world is mentioned. Also a detailedexplanation is made about the free and independent judgment, which has vitalimportance in a profession of a doctor. In this part, the subject that a doctor doesn?thave to be a partner of a mistake done by his colleagues or do a judicial execution ofhim is deeply studied. Especially some information is given about the criticismswhich has done by the media against the doctors. And lastly, the matter that a doctorshould participate in the management of the institution which he works is surveyedin this part.In the third part, the rights of a doctor are mentioned. Also some explanations aremade about compensation responsibility of the doctors who work individually or inpublic or private organisations. During these explanations some examples of thedecisions of the Court of Cassation are given in terms of application. Besides, therights of the doctors in terms of Punishment and Punishment Judgement Law. Someinformation is given about the arrangements in the Punishment and PunishmentJudgement Law related to the doctors.In the conclusion part of the thesis, some information is given about the relationshipbetween the doctor and the patient, the doctor?s way of working, his diagnosis andtreatment methods, the important points which he should care, the necessary idealrules, and the arrangements that should be done.