Yabancı para ipoteği
Mortgage entitledin foreign currency
  1. Tez No: 217926
  2. Yazar: SENEM EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
MK. m. 851'de düzenlenen yabancı para ipoteği, hem yurt içinde hem de yurtdışında faaliyette bulunan kredi kuruluşlarınca, sadece yabancı bir para birimi veyayabancı paraya (dövize) endeksli YTL üzerinden verilen veya verilecek olankredileri teminat altına almak üzere kurulan bir ipotektir.Yabancı para ipoteği, taşınmaz rehnine hakim olan ilkelerden belirlilik ilkesiile sabit derece ilkesini doğası gereği zedelemektedir. Bu çalışmamızın amacı, buolumsuzluklara dikkat çekmek, hükmü bu olumsuzlukların etkilerinin azaltılmasınısağlayacak bir anlayışla yorumlamak ve bu yolda de lege ferenda bazı çözümönerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Mortgage entitled in foreign currency regulated in the article 851 of the CivilCode is a mortgage type which is established in order to secure credits in foreigncurrency or YTL credits indexed to foreign currency granted or to be granted bycredit institutions in Turkey or abroad.Mortgage entitled in foreign currency due to its nature violates the principle ofcertainty and the principle of fixed rank which are the two of the principlesdominating the real estate security. The aim of this work is to attract attention todiscussed problems, to interpret the provision in a manner that would help indiminishing the effects of these problems and to present de lege ferenda proposalswhich may help in solving the problems in consideration