Otomobil sahipliğinin modellenmesi
Car ownership modelling
- Tez No: 21793
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada ulaşım planlamasının anahtar elemanlarından biri olan otomobil sahipliğinin öngörülmesi sorunu incelenmiştir. Türkiye genelinde ve İstanbul'da otomobil sahipliğinin gelişimi için bir model ortaya konmuştur. İlk bölümde, otomobil sahipliğinin tanımı ve önemi vurgulanmış, ulaşım planlamasındaki rolüne değinilmiş, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki farklılıklar ele alınmış ve bir ulaşım politikası aracı olarak otomobil sahipliği sorunu ortaya konmuştur. İkinci bölümde otomobil sahipliğinin modellenmesinde kullanılan başlıca yöntemler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde modellemede karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Ayrıca otomotiv sektörünün dünyada ve Türkiye'deki durumu da incelenmiştir. Daha sonra bu çalışmada kullanılan veriler ve geliştirilen model açıklanmıştır. Dördüncü bölümde geliştirilen model kullanılarak 2005 yılında Türkiye ve İstanbul'daki otomobil sahipliği değerleri öngörülmüştür. Modelden elde edilen sonuçlar diğer çalışmalardaki öngörülerle karşılaştırılmış ve otomobil sahipliğinin modellenmesine ilişkin yapılması gereken çalışmalar konusunda öneriler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CAR OWNERSHIP MODELLING The main objective of this studH is to develop a model for the prediction of car ownership in Turken an Car Imports B) Average fuel prices IXThe first four parameters of this model for Turken have been taken from Tofaş Data Bank. They had used fixed prices of 1968 to obtain these parameters. Therfore, prices have been transformed to 1990 fixed prices as follows: Deflator = Current Prices / Fixed Prices (Index)i - (Deflator)i / (Deflator)90 (Fixed Prices )90i = Current Prices / (Index) i The index which was obtained in that waH was used to transform the domestic car prices and the average fuel prices into 1990 fixed prices. Fuel prices have been found by supposing that the fuel consumption consisted of "A 60 Super and %40 Regular gas. Same parameters have been used in the model for Istanbul. The value of GNP/Per Capita has been taken from a study (during 1980-86) undertaken by the Chamber of Commerce of Istanbul The missing values between 1987-90 have been obtained the fact that the GNP/Per Capita of Istanbul is about %23 of the Total GNP/Per Capita Turkey. Prices of domestic cars are assumed to be same in Istanbul and in Turkey. The number of imports and domestic cars represent the number of cars registered as private cars in a particular year. Car Ownership per 1000 population c, is modelled by using a regression equation as follows: b. C = a rç X1 i where X is i th variable used to predict the car ownership, and a and b are calibration coefficients. Log-Linear equations are used to calibrate the model. Ln C = Ln a + *? i b; Ln X;Althought all other values started from 1948» reliable data about the fuel prices could onla be found starting from 1970. Because of the insignif acang of the regression coefficients (for example: the price of domestic cars is positive (+) which means as the prices get higher the number car ownership rises too) a model has been developed bg a new regression bg using 1980-1990 data Pinal results have been compared with the real car ownership values and the percentage of error has been calculated. The surveys about the car owership in Turkeg forecosts a 100- 145 thosand percent value. This ratio is for below the global average. The surveg also predicts the fact that global value could not be reoched even in 2005. The survea puts the maximum car ownership ratio for Istanbul as 65 thosand percent. XI