Türk vergi hukukunda terkin
Cancellation within Turkish tax lav
  1. Tez No: 217931
  2. Yazar: NECATİ PERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalısmada ?Türk Vergi Hukukunda Terkin? konusu, incelenmistir. Terkin isleminin hukuki boyutu, vergi yönü ile ele alınarak vergi sistemi içindeki yeri ortaya konulmaya çalısılmıstır. Terkin konusu ile ilgili çalısma yapılırken, konu ile ilgili olarak tüm vergi mevzuatı ve ilgili yargı kararları taranmıstır. Çalısma konusu ile ilgili olarak yapılan akademik çalısmalar, vergi hukuku kitapları ve vergi mevzuatına iliskin süreli yayınlar taranmak suretiyle akademik kural ve ölçüler içinde bu eserlerden yararlanılmıstır. Terkin konusu ile ilgili olarak yapılan çalısmanın sonucunda, uygulamada hukuki bosluk oldugu düsünülen konuların tespit edilmesi suretiyle, mevzuat konusunda çözüm önerileri getirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the topic of ?Cancellation Within Turkish Tax Law?. We have tried to determine the significance of cancellation process within the tax system by considering its legal aspect in terms of tax. During the study of the cancellation topic, all topic-related tax legislation together with the pertinent judgements have been scrutinized. Acedemic studies tax law books and periodicals on tax legislation that are related to the topic of this study have been examined in accordance with academic rules and measures, resulting in a great contribution to our study. As a result of the study elaborating upon cancellation, topics having legal gaps in practise have been determined and proposals on solutions about legislation have been presented.