Yargı kararlarına göre idari sözleşmelerin sona erme halleri
Ending of administrative conracts in case of judicial judgements
  1. Tez No: 217932
  2. Yazar: MEMDUH CEMİL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
dari sözlesmeler dare Hukukunun en önemli konularından biridir. Türkiye'de 1999 yılında yapılan Anayasa degisiklikleri ile idari sözlesmelerin güncelligi artmıstır. dari sözlesmelerin sona erme halleri, uygulamada sorunlar yasanan ancak yeterli incelemenin yapılmadıgı bir konudur. Yargı Kararlarına Göre dari Sözlesmelerin Sona Erme Halleri isimli yüksek lisans tezi üç bölümden olusmaktadır. Birinci Bölümde idari sözlesmeler, kinci Bölümde idarenin sözlesme türleri, Üçüncü Bölümünde ise idari sözlesmelerin sona erme halleri incelenmistir. dari sözlesmeler ve sona erme halleri yargı kararları ekseninde degerlendirilmistir. Tezde, idari sözlesmelerin sona ermesi konusunda teori ve uygulama sorunları tartısılmıs; tahkim ve ayrılabilir islemlerin sona ermeye etkisi üzerinde özellikle durulmustur.
Özet (Çeviri)
Administrative Contracts theory is one of the most important issues in Administrative Law. Actuality of theory has increased with Constitutional amendments which was made in 1999. Ending Of Administrative Conracts is an issue which has problems in implementation but there is not enough academic study on this issue. Ending Of Administrative Conracts in case of Judicial Judgements Thesis consists of three chapters. In the first chapter; administrative conracts, in the second chapter; types of administrative contracts is analyzed. And in the third chapter; ending of administrative contracts is analyzed. Administrative contracts and ending of administrative contracts is analyzed with the axis of court decisions. In the thesis, theories and implementation problems in ending of Administrative Conracts is analyzed. Especially, effects of arbitration and detachable actions on ending of administrative contracts is analyzed with more care.