İnsan hakları bağlamında evrensellik ve kültürel rölativizm çatışması
Universalism versus cultural relativism within the context of human rights
  1. Tez No: 217930
  2. Yazar: ESRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, insan hakları bağlamında evrensellik ve kültürel rölativizm tartışmasıele alınmıştır. Evrensellik, kültürel farklılıkları ve bu farklılıkların yarattığı özneltecrübeleri görmezden gelerek bütün insanlığı kapsamına alacak tasarımlarınmümkün olduğunu iddia ederken; rölativizm, bütün değerler ve pratiklerin kültüregöre şekillendiğini ileri sürer, bu nedenle de hiçbir evrensel değerin varlığını kabuletmez. Bu bağlamda, öncelikle tarihsel ve mekansal olarak batımerkezli olan insanhakları düşüncesinin, evrensel bir iddiaya dönüşme süreci incelenmiştir. Ardından,insan haklarının evrenselliği iddiasına yöneltilen tepkiler ve bu tepkilerin dayanağıolan kültürel rölativizmin kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Sonraki bölümde ise,rölativizme temel oluşturan kültürel farklılıklar ve bunların evrensellik varsayımıkarşısındaki geçerliliği ve yeterliliği tartışılmış ve bu konuda yoğun tartışmalaryaratan bir pratik olan kadın sünneti incelenmiştir. Son olarak, evrensellik-kültürelrölativizm çatışmasının, bugün hangi alanlarda ve ne şekilde devam ettiği incelenmişve kültürel rölativizmin yarattığı imkan ve sorunlara ilişkin bir değerlendirmeyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study universalism vs. cultural relativism debate has been addressed withinthe context of human rights. While the universalists claim that projects involving allhuman beings are possible and ignore cultural differences and subjective experiencesof different cultures; the relativists assert that all values and practices are formed byculture, and therefore, reject the possibility of any cross-cultural universals. Withinthis context, gradual development of Western conception of human rights as auniversally valid claim has been examined in the first chapter. In the second chapter,challenges to universality assumption and cultural relativism as their theoreticalframework have been explained. The third chapter has discussed the validity andcapability of cultural differences that serve as the basis of the relativist claims, andexamined the practice female genital cutting. In the last chapter, the recent picture ofthe debate and a short evaluation of cultural relativism have been provided.