György Ligeti'nin yaşamı, eserleri ve müzik dilinin incelenmesi
A review of the life, works and musical language of György Ligeti
- Tez No: 217934
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEMAL METE SAKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezin konusu, 28.05.1923-12.06.2006 yılları arasında yaşamış olan 20. yüzyılınünlü bestecisi György Sandor Ligeti'dir. Çalışmada, araştırma ve değerlendirmekolaylığı bakımından bestecinin yaşamı kronolojik olarak dört evreye ayrılmış;yaşadığı olaylar, besteciliği, eserleri ve müzik dili her bir evre içinde özel olarakincelenmiştir. Bestecinin 20. yüzyıl müzik tarihindeki konumu ve yüzyıl müziğinekatkıları yanında, geliştirdiği özgün besteleme teknikleri üzerinde durulmuş ve bazıeserlerinin analizi yapılmıştır. Bu bağlamda, kendine özgü besteleme anlayışıtemelinde, Macar Halk Müziği'nin müzik yaşamındaki yeri ve bestelerine yaptığıetkiler, mikropolifoni ve ses katmanları, Minimalizm ve Postmodernizm Akımları ilebunların eserlerine yansımaları, ustaca kullandığı mikrotonalite kavramı ve bestecilikyaşamının son evresinde yararlandığı Afrika ritimleri ile poliritim teknikleri özelliklevurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is György Sandor Ligeti, the famous composer of the 20thcentury who lived between May 28, 1923 and June 12, 2006. For the sake ofconvenience in terms of study and assessment, this thesis divides the composer?s lifeinto four chronological periods and reviews his experiences, his career as acomposer, his works and his music language in each of those periods. In addition tothe composer?s position in the musical history of the 20th century and hiscontribution to that century?s music, the original compositional techniques developedby him were reviewed and some of his works were analyzed. In this context, hisoriginal style as a composer, the importance of the Hungarian folk music in his lifeand their influence on his compositions, micropolyphony and sonic layers,Minimalism and Postmodernism movements and their reflections to his works, thenotion of microtonality he masterly used, and the African rhythms and polyrhythmtechniques he used in the last part of his life have been especially emphasized