Serge Alexandrovich Koussevitzky Op.3 Kontrabas konçertosunun incelenmesi
About Doublebass concerto op.3 of Serge Alexandrovich Koussevitzky
- Tez No: 217936
- Danışmanlar: PROF. RAMİZ MALİK ASLANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada 20.yy Klasik müzik dünyasında besteci ,orkestra şefi vekontrabas sanatçısı olarak adından söz ettirmiş olan Serge AlexandrovichKoussevitzky'e ait op.3 nolu Kontrabas konçertosu incelenmiştir.Yapılan incelemeesnasında bestecinin yaşadığı ve eserin bestelendiği dönemi daha net anlamak amacıgüdülerek politik,sanatsal tarihsel araştırmalar eserin Kontrabas literatüründeki yerive seslendirmelere yardımcı olmak amacı ile yapılmıştır.çalışmayı üç bölümdeincelemek mümkündür.Birinci bölümde bestecinin hayatı ,ikinci bölümde günümüz kontrabassolistlerinin eser hakkındaki yorumları,üçüncü bölümde ise eserin müzikal,armonikve formsal analizi. Eser ile ilgili bestecinin orkestra şefi olması göz önüne alınaraksanatsal yaşamı süresince yönetmeyi seçtiği eserler bestelediği eserde nerelerdenilham aldığının belirtilmesi amacı ile ulaşılabilinen konser programları belirtilmiştir.Günümüz klasik müzik dünyasında konserlerinde esere yer veren solistlerinyorumları ve anektodları,eserin hala gelişim sürecinde oluduğunun ispatı için eserhakkında yazılmış makaleler yine bu çalışmaya dahil edilmiştir.üçüncü bölüm iseeserin materyali üzerinde solo partisi hariç olarak nota ve ses grafiği üzerindearmonik ve form analizi yapılmıştır.Son bölümde yapılan analizler ile ilgili çalışmalar işaretler halinde materyalüzerinde gösterilmiş en son bölümde yapılan çalışma ile ilgili değerlendirmelere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Double Bass Concerto Op. 3 written by SergeAlexandrovich Koussevitzky, who was a renowned artist in the music world of thetwentieth century as a composer, conductor and a double bass player. Some political,artistic and historical events are included in this study in order to understand the eraof the composer, when he wrote his work, more clearly, to determine the place of thework in the double bass literature as well as to assist the future performances of thework. We can examine this study in three sections.The first section provides information about the life of the composer, thesecond section includes the reviews of the other double bass soloists about his workand the third and the last section includes a musical, harmonic and formal analysis ofthe work. The works that the composer preferred to conduct during his entire artisticand conductor life as well as his concert programs that can be reached are specifiedin order to determine what inspired the composer while writing this work. Inaddition, the reviews and anecdotes of the soloists performing this work in theirconcerts in today?s classical music world and the articles about the work proving thatthe work is still being developed are also included in this study. Voice graphic and anharmonic and formal analysis on the material of the work is given in section three,excluding the solo part.The studies about the analysis given in the last section are indicated on thematerial as markings and an assessment of the study is given in the last section.