Barok müzikteki yaylı sazlar tekniği ve barok dönemi eserlerinin doğru yöntemlerle yorumlanması
String instruments technique during the baroque period and the proper interpretation of baroque period works of art
- Tez No: 217937
- Danışmanlar: DOÇ. ESER BİLGEMAN ŞAKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; müzik tarihinin önemli dönemlerinden olan Barok Dönem,genel bir değerlendirme içinde incelenmiştir. Çalışmanın odak noktasını oluşturan;o dönem içinde yaylı çalgıların performans teknikleri ve kullanımlarıaraştırılmıştır. Bu bağlamda, barok yayın dönem içinde ortaya çıkan ve gelişentekniklere, her birinin kendine özgü özelliklerine ve diğer dönemlerdenfarklılıkları bakımından gelişimlerine tez çalışmasında yer verilmiştir.. Çalışmasüreci içinde, kaynak oluşturması bakımından Türkçe ve yabancı yayınlardanyararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, Baroque Period being one of the most important eras of musichistory is examined within the context of an overall evaluation. Issues ofperformance techniques of string instruments and their usage, the focus points of thisstudy, are examined. Within this context, baroque bow techniques coming into sceneand developing in this period, individual characteristics of all and their developmentwith respect to the differences of other periods are included in the thesis study.During process of preparing the thesis, resources in both Turkish and foreignlanguages has been used.