Azerbaycan anayasasına göre yargı organı
Judgement organ according to constitution of Azerbaican
  1. Tez No: 217940
  2. Yazar: SARKHAN NURİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
1991 senesinde bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti, diğeralanlarda olduğu gibi yargı alanında da kapsamlı reformlar gerçekleştirmiştir. Sadeceeski yasalar değiştirilmemiş, yeni mahkemeler kurulmuş, savcılık kurumu yenidenyapılandırılmış, hakimlerin seçilmesi ve görevden alınması, disiplin denetimi gibikonularda yetkili Mahkeme Hukuk Konseyi kurulmuştur.Tezimizde bu kapsamlı reformlardan sonra oluşturulan yargı sistemiincelenmiştir. Sadece mevcut yargı organları incelenmekle kalınmamış, Azerbaycanyargı organlarının tarihsel süreçte hangi aşamalardan geçtiği, yargıya egemen olanilkeler, Anayasa yargısı, mahkemelerin denetimi gibi konular da incelenmiştir.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak yargı faaliyeti,Azerbaycan Anayasasına göre yargının temel ilkeleri, hakimlerin statüsü ve yargınındenetimi konuları incelenmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan'da yer alan yargıorganları, mahkemeler, anayasa yargısı, son bölümde ise savcılık kurumu veMahkeme-Hukuk Konseyi inceleme konusu yapılmıştır
Özet (Çeviri)
After its independence in 1991, Azerbaıjan Republic realized comprhensivelaw reforms as made another areas. It hasn?t just changed former laws, also hasestablished new courts and has reconstructed prosecutor office. It had alsoestablished Court-Law Concil which has competent with election and dismiss ofjudges, and their disciplin control.In this thesis it was investigated law system that has established after thisreforms. It hasn?t just investigated existing judgement organs, also studied historicalperiods of Azerbaijan judgement organs, principles of judgements, Constitutionalcontrol and control of courts.Thesis is consist of three parts. At first part, it has investigated issues;judgment in Azerbaijan, principles of judgement according to Constitution ofAzerbaijan, status of judges and control of judgemment. At second part, researchsubject is judgement organs situating in Azerbaıjan, courts and constitutional control.And at the last part prosecutor offices and Court-Law Council has investigated.