Üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşme
Agreements with protective effects on third parties
- Tez No: 217941
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çalışmamızın konusu üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşmedir. Üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşmenin amacı, tarafı olmadığı bir sözleşmenin ihlalinden kaynaklanabilecek tehlikelere en az taraflar kadar maruz kalan üçüncü kişilerin haksız fiil hükümleri yerine sözleşmeye aykırılık hükümleri uyarınca korunmasını sağlamaktır. Borçlar Kanunu'nda söz konusu kuruma ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Pozitif hukuk tarafından düzenlenmeyen üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşme Alman Doktrini ve Alman Federal Mahkemesi tarafından geliştirilmiştir. Bunun yanında Türk ve İsviçre hukuklarında da üçüncü kişiyi koruyucu etkili sözleşmeye duyulan ilgi gittikçe artmaktadır. Amacımız kanunda düzenlenmemesi ve nisbilik prensibi ilkesine bir istisna oluşturması nedeniyle gerek hukuki dayanağı gerekse uygulanmasının koşulları bakımından tartışmalı olan bu kurumu Türk Hukuku açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Subject of our study is ?agreements with protective effects on third parties?. As the third parties are to face as much risks as the actual parties of the agreements, the intended aim of the agreements with protective effects on third parties is to protect third parties? interests on the grounds of principles arising from breach of agreements rather than applying basic principles of tortious liability. There are no specific regulations in the content of Law of Obligations concerning this issue and all of the applicable principles have been developed on case-law basis by German Federal Court as well as by German legal doctrine. It is not certain as to which principles should be applied to the agreements with protective effects on third parties, since it is not regulated by the substantive law. Therefore and due the fact that it constitutes an exception for the general principle of relative liability in law of obligations, the issue is considered as being controversial. Our main object is to examine this controversial concept in terms of Turkish Law.