Türk vergi yargısında kanun yolları
Legal remedies in Turkish tax justice
- Tez No: 217939
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında Türk Vergi Hukukundaki kanun yolları açıklanmayaçalışılmıştır. İlk bölümde, açıklamalara hukuk ve vergi kavramlarının tanımındanbaşlanarak vergi yargısı kavramı ve vergi yargısında görevli mahkemeler açıklanmışve bunu takiben kanun yolu kavramının tanımı yapılmıştır . İkinci bölüm Türk VergiYargısındaki olağan kanun yollarının açıklandığı bölümdür. Bölümde itiraz, temyizve karar düzeltme kanun yolları gerek mevzuattaki ve gerekse uygulamadakiyönleri ile açıklanmıştır. Bu açıklamalar yapılırken konuları derinleştirmek veanlaşılmalarını kolaylaştırmak amacı ile Danıştay kararlarına da çalışmada yerverilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk Vergi Yargısındaki olağanüstü kanun yollarıolan Yargılamanın Yenilenmesi ve Kanun Yararına Temyiz açıklanmış veaçıklamalar Danıştay kararları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis sets forth the legal remedies under Turkish Tax Law. Firstsection starts with the definition of law and tax concepts then explains the tax justice, the courts in Turkish Tax Justice System and continues with the definition of legalremedies. Second section of the thesis explains the ordinary legal remedies underTurkish Tax Justice System. This section sets forth the objection, appeal andadjustment to the orders in respect of their interpretation under legislation and inpractice. This thesis frequently refers to the decision of the Council of State in orderto keep the subjects simple and accurate. Third section explains the extraordinarylegal remedies known as renewal of judgment and appeals in favor of law and theabove- mentioned explanations are supported by the decisions of the Council ofState.