Azarbaycan Anayasası'na göre idarenin denetimi
The State management control accarding to bthe Azerbaijan Constitution
  1. Tez No: 135378
  2. Yazar: MEHTİ VALİYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz Günümüz devlet yönetimlerinde üzerinde durulan konulardan biri de“hukuk devleti”kavramının nasıl anlaşıldığı ve hangi kriterlerin esas alındığıdır. Kamu hiz meti yürüten yönetim organları bu hizmetleri işlev ve eylemleri ile yürütmektedirler. Yönetilenlerle yönetilenler arasında oluşan bu ilişkiler bazen yönetilenlerin hak ve özgürlüklerini ve çıkarlarını zedelemektedir. İnsanların mutlu yaşamı için kamu hizmeti verme görevi bulunan yönetimler nasıl etkin bir şekilde denetlenecektir? Hukuk devleti ilkesi unsurları bakımından Azerbaycan'da durumun ne yerde olduğu ve bunlara ne derecede uyulduğunu görmek için anayasal ve diğer hukuk mevzuatı incelenmiştir. Çıkan sonuç; söz konusu unsurların hukuk mevzuatında yer aldığı fakat, bu unsurların uygulanmasında yönetimin samimi olmadığıdır. Anglo- Amerikan hukuk düzeninde olduğu gibi Azerbaycan'da yargı birliği sistemi uygulanmaktadır. Yargı birliği sistemi içinde yönetimin işlem ve eylemle rinden çıkan uyuşmazlıklar genel adli mahkemelerde, uzmanlık mahkemelerinde dava konusu olabilmektedir. Hukuk düzeninde kanun yolu olarak İM, temyiz yolu olarak YM öngörülmüştür. Yargılamada maddi ve yargılama usulü normları uygu lanmaktadır. Kullandığımız mahkeme kararlan örnekleri, konunun aydınlanmasında ışık tutacaktır. Daha önce bağımsız bir denetim organı olan prokurorluk hukuk düzeninde yapılan reformlarla yargı erkine dahil edilmiş, fakat hiyerarşik ve merkezi yapısı iti bariyle incelenmesi gereken bir denetim kurumudur. Ombudsman kurumu son dönemlerde yaygınlaşan bağımsız denetim yapan bir denetim organıdır. Bu denetim şekil, usul yapısı ve etkileri bakımından diğer denetim organlarından farklılık arz etmektedir. Yeni kurulduğu için yönetimin denetiminde ne kadar etkili olacağını söylemek daha erkendir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the subjects emphasized in today's government adminstrations is how understand the concept of“law state”and which criteria are taken as a basis. Adminstrative organs that conduct public services conduct such services with their functions and actions. The relationships that are formed between those who govern and those who are governed sometimes harm the rights, freedoms and interests of the governed. How will the administrations be effectively inspected who are obliged to render public services for the happy living of human beings? To see the current status in Azerbaijan in terms öf the elements of the law state, and the extent to which they are obeyed, the constitutional and other legal regulations have been examined. The conclusion is that; the said elements are contained in the legal regulations but the administration is not sincere in exercising these elements. Like in the Anglo-American legal system, the sstem of legislative unity is applied in Azerbaijan. In the system of legislative unity, the disputes arising from the actions and transactions of the administration can be brought before the first degree general juridical courts, specialization courts. In the legal empowered for appeals. Physical and judment procedure norms are applied in shed light on the clarification of the subject. Prosecutorship, which used to be an independent inspection organ, has been incorporated into the judment power with the reforms made in the legal order, but is an inspection institution that needs to be examined in view of its hierarchical and central structure. The office of Ombudsman is an inspecton organ making inderpendent inspection, which has recently become comman. This inspection differs from the other inspection organs in terms of its method, procedure, structure and effects. Since it has been newly founded, it is too early to tell how effective it will be in the inspection of the administration. IV