Medyanın sivil itaatsizlik olgusuna yaklaşımı
Media?s approach to civil disobedience
- Tez No: 217949
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalısma, sivil toplum düsüncesinin günümüzde kazandıgı öneme paralel olarak,söz konusu düsüncenin bir uzantısı olan ?sivil itaatsizlik? kavramının önemini ortayakoymak ve toplumsal dönüsümlerin en önemli aracı olarak kabul edilen medyanın,demokratik ülkelerde devlet-birey arasındaki dengenin vazgeçilmez unsuru olarakkabul edilen ?sivil itaatsizlik? olgusuna yaklasımını belirlemek amacıylahazırlanmıstır. Çalısmamızın bölümleri, demokratik toplumların vazgeçilmez ikiunsuru olan medya ve sivil itaatsizlik edimleri arasındaki iliskiselligi ortaya koyacaksekilde hazırlanmıstır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is that parallel to the importance the thought civil society hasgained in today world, underlying the importance of ?civil disobedience? conceptand determining the approaching of the media which is known as the most importantelement of social transformer regarding ?civil disobedience?. ?Civil disobedience? isaccepted as the element of setting optimum balance between state and individual indemocratic societies. All parts of the study have been prepared based on relation withthe media and ?civil disobedience? activities