Language Learning Strategy Preferences of Chinese Learners and Their Implications in English Language Teaching
Çinli öğrencilerin dil öğrenme strateji tercihleri ve bunların İngilizce dil öğretimindeki etkileri
- Tez No: 217948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Şincan Üniversitesi öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini farkındalığını vebunları hangi sıklıkta kullandığını incelemektir. Çalışmada, strateji kullanımıyla öğrencilerinİngilizce dil başarısı, cinsiyeti ve öğrencilerin oldukları bölümler aralarındaki ilişki de araştırılmştır.Dört sınıftan oluşan toplam 103 ikinci sınıf öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Öğrencilerin stratejikullanımı Oxford'un ``Dil Öğrenme Stratejileri Anketi'' yle, İngilizce başarılarıysa Üniversiteİngilizce Yeterlik Sınav sonuçlarıyla elde edilmiştir. Ayrıca, hedef sınıfların sınıf öğretmenlerindenöğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini kullanımları farkındalığını görmek için, 6 kategoriye göreöğrencilerin en sık ve en az kullandıkları stratejileri sıralamaları istenmiştir. Öğrencilerin stratejikullanım açısından dil öğrenim ve öğretim durumunu öğrenmek amacıyla dokuz öğrenciyle de yüzyüze görüşme yapılmıştır. Çalışmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir:1. Şincan Üniversite öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini kullanım sıklığı pek yüksek değildir. Ensık kullandıkları stratejiler telafi stratejileriyken en az kullandıkları staretejiler ise sosyal stratejilerdir.2. Yüksek başarılı öğrencilerin strateji kuıllanımının başarısız öğrencilerden daha çeşitli, daha sıkolduğu görülmüştür. Aralarındaki en büyük fark bilişötesi stratejilerin kullanımındadır.3.Karşılaştırıldığında, kız öğrenciler duygusal stratejileri daha sık, erkek öğrencilerse telafi stratejileridaha sık kulanmaktadır.4. İngilizce dil başarısıyla genel olarak strateji kullanımı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.5. Altı strateji kategorisinde, bilişüstü stratejiler İngilizce dil başarısının güçlü bir göstergesi olduğusaptanmıştır.Öğrencilerin strateji kullanımının düşük olması, Şincan Üniversitesindeki İngilizce öğretmenlerininözellikle üzerinde çalışması gereken bir konu olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the frequency level of language learning strategy use of non-English major students in XinJiang University. In the study, the association of English achievement,gender, and major of the students in the use of strategies have also been examined. Altogether 103second-year non-English major students from four classes were participated in the study. Theirstrategy use was measured with Oxford?s ``Strategy Inventory of Language Learning??. Languageachievement was established by the score of College English Proficiency Test Band Four. In addition,ranking lists were applied to the head teachers of the target classes to place the strategy use frequencylevel of the students from the most to the least used in six categories according to their classroomobservations. A small interview was held with nine students to learn the situation of language learningand teaching in terms of strategy use. Results showed that1. The frequency of overall strategy use of non-English majors in XinJiang University was not highand the most frequently used strategies were compensation strategies and the least frequentlyemployed strategies were social strategies.2. High achievers presented a wider range of strategies at a higher frequency than low achievers. Thebiggest difference was in the use of metacognitive strategies.3. In contrast, females used affective strategies more than males, while males applied compensationstrategies more than females.4. A significant correlation was found between the overall strategy use and English achievement.5. Among the six types of strategies, metacognitive strategies appeared to be the strongest positivepredictor of English achievement.It is suggested that the low frequency of language learning strategy use among non-English majors inXinJiang University should be a real concern of English teachers.