Mali durumu bozulan sermaye şirketlerinin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılması
Reorganisation der krisebehafteten kapitallgesellschaften durch vereinbarung
- Tez No: 217952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜRRAHİM KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yüksek lisans tez çalmamızda, 12 Şubat 2004 tarihli 5092 sayılı İcra ve İflasKanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 8.maddesi ile ?Sermaye Şirketlerive Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılması? üst başlığı altındaİİK' ye eklenen 309/m ila 309/ü maddeleri arasında düzenlenmiş olan uzlaşmayoluyla yeniden yapılandırma usulü, cebri icra hukuku çerçevesinde incelenmiştir.Tez çalışmamızın birinci bölümde, öncelikle genel kavramlar yönünden birinceleme yapılmış ve iyileştirme ve yeniden yapılandırma kavramları ve uzlaşmayoluyla yeniden yapılandırmanın hukuki niteliği, yeniden yapılandırma hukukununtarihçesi ve gelişimi, uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırma usulündeki görevliorganlar ve bu usule başvurabilecekler konularına değinilmiştir. Diğer bölümlerdeise temelde müzakere safhası, başvuru safhası ve tasdik safhasında cereyan edenuzlaşma yoluyla yeniden yapılandırma usulüne, icra ve iflas kanunumuzun ilgilimaddeleri ile önemli paralellikler taşıyan Amerikan İflas Kanunu ve Alman KülliTakip Kanunu ile ve icra ve iflas kanunumuzun diğer bir iyileştirme kurumu olan adikonkordato ile karşılaştırmalı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dissertation is about the plan of arranged reorganization; a processformulated between the Articles 309/m to 309/ü of the Turkish Execution andBankruptcy Code amended with the Article nr.8 of the Amendment Code nr.5092 of12.02.2004. In the first chapter, general concepts of this process are examined withinthe frames of execution and bankruptcy law. The first chapter includes the basis ofthis procedure, such as the legal characteristics, the history of the reorganization, thefunctionary bodies and the applicants. The following chapters includes a detailedexamination about this legal process in comprehension with the US Bankruptcy Law,German Insolvency Law and concordat, another rehabilitation process of the TurkishExecution and Bankruptcy Code.