İcra ve İflas Hukuku'nda ihtiyati tedbirler
The provisional measures in execution and bankrupt law
- Tez No: 217951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İcra ve İflas Hukuku'nda İhtiyati Tedbirler? isimli çalışmamızda, icra ve iflastakibi sırasında ortaya çıkan bir uyuşmazlığın çözümünde görevli olan yargılamaorganlarının, kesin kararları öncesi ihtiyati tedbir kararı verebilip veremeyecekleriniinceledik. Bunun için öncelikle ihtiyati tedbirlerin Medeni Usul Hukuku'ndaki yerive önemini inceledikten sonra icra ve iflas işleriyle ilgili bir uyuşmazlığın çözümüsırasında ihtiyati tedbir kararı verilebilip verilemeyeceğini Alman ve İsviçreHukukları'ndan örnekler vererek açıkladık. Çalışmamızın devamında ihtiyatitedbirlerin çeşitlerini ve hukuki niteliğini inceledik. Bir sonraki bölümde İcra ve İflasKanunu'na göre ve uygulamada hangi hallerde ihtiyati tedbir kararlarıverilebileceğini tek tek açıkladıktan sonra İcra ve İflas Hukuku'nda ihtiyati tedbirkararları alınamayacağı belirtilen hallere değindik. İhtiyati tedbir kararı alınırkenizlenecek usulü izah ettikten sonra, hangi hallerde ihtiyati tedbir kararlarının sonaereceğini anlattık. Son olarak da haksız ihtiyati tedbirden doğan tazminat davasınıinceledik.
Özet (Çeviri)
At this graduate?s study called ?The Provisional Measures in Execution andBankrupt Law? we study if the courts which are authorized to solve the conflictswhich appear during executive proceedings or bankruptcy proceedings can judge aprovisional measure before their final judgements. First of all we explain theimportance and the place of provisional measures in Procedural Law, then weexplain if the provisional measures are judged during the inspection of the conflictswhich appear during the proceedings with giving examples from German Law andSwiss Law. After this we study the kinds of the provisional measures and the legalquality of the provisional measures. In the following chapter we examine one by onein which situations the provisional measures can be judged according to Executionand Bankrupt Law and the practice of law. After this we explain in which situationsin Execution and Bankrupt Law the provisional measures can not be held. Then wegive details about the procedure of the provisional measures and in which situationthey can reach a conclusion. At a last chapter we study the action of compensationappears because of an unjust provisional measure.