Fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında internet ortamında müzik eserlerinin sunumu yolu ile umuma iletim hakkının ihlali
Violation of the right of communication to the public that is stated in the copright code
  1. Tez No: 217953
  2. Yazar: EMRAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, müzik eserlerinin internet ortamında sunumu yoluyla Fikir ve SanatEserleri Kanunu'nun 25. maddesinde düzenlenen mali bir hak olan isaret, ses ve/ veyagörüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının ihlali anılan Kanun veyüksek lisans tezi kapsam ve sınırları içinde incelenmistir. Bunun için öncelikle Kanunile korunan bir müzik eserinin belirleyici özellikleri tespit edilmistir. Ardındaninternetin yapısını kavrayabilmek amacıyla internet terimlerine yer verilmis veumuma iletim hakkının ihlalinde yaygın olarak kullanılan teknik bazı yöntemlerhakkında örnekler verilmistir. Bunu, umuma iletim hakkının ve bu hakkın ihlalininsartlarının incelenmesi izlemistir. Bu kapsamda, internette müzik eserlerininsunumunun neden umuma iletim hakkını ihlal manasına geldigi diger bazı mali haklarile umuma iletim hakkı mukayese edilerek açıklanmıs; umuma iletim hakkının hangihallerde ihlal edilmis oldugu belirtilmis; umuma iletim hakkı ile Kanunun 22.maddesinde düzenlenen çogaltma hakkının yakın iliskisine deginilmistir. Umumailetim hakkına yönelik bir ihlalin varlıgını tespit ettikten sonra ise, buna karsıbasvurulabilecek hukuki yollar ele alınmıstır. Tezimizin en sonunda ise, konuyailiskin vardıgımız sonuç belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
At this thesis, we have handled ? violation of the right of communication tothe public that is stated in the Copright Code, Article 25 with transmitting musicalworks in internet? subject, in the scope of a master thesis and foregoing Code. Forthis initially, characterition of a musical work which is protected by Code has beendetermined. After, internet terms and some samples concerning with the methodtswhichs used widely for violating the right of communication to the public in internettecnology have given, with the aim of comprehending the structure of internet.Following this, the right of communication to the public has been examinated indetail. Herein, the reason why transmitting musical works in internet violate the rightof communication to the public has been explained with comparing the right ofcommunication to the public and some other economic rights; in which situations theright of communication to the public had been violated is expressed; closerelationship between the right of communication to the public and the copright that isstated in the Code, Article 22 is examinated. After, which legal remedies to haverecourse to in the case of violation is handled. And finally, we have revealed ourresults concerning with the thesis.